Czy kupowanie pieska, kotka, króliczka, czy kameleona to dobry pomysł na prezent świąteczny?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/PicsbyFran

Pies, kot, królik, czy kameleon pod choinkę? Zanim kupisz, przeczytaj to!

2021-12-15 18:30

Są małe, puchate lub też nie, gotowe do zabawy. Wydawać by się mogło, że to wymarzony prezent, np. dla dziecka. Przecież zwierzęta, bo o nich mowa, nauczą naszego malucha empatii i odpowiedzialności. Zapominamy jednak, że żywe stworzenie to nie jest zabawka i nie można go odstawić na półkę, gdy się znudzi. Czy kupowanie pieska, kotka, króliczka, czy kameleona to dobry pomysł na prezent świąteczny?

- To jest żywa istota i nie może być w taki sposób traktowana - mówi Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. - Weźmy pod uwagę fakt, że większość zwierząt żyje określoną ilość czasu i jeżeli osoba obdarowana ma spędzić i związać swój los na kilka, czy kilkanaście lat życia z żywą istotą, która też ma jakieś potrzeby, to jednak taka osoba powinna brać udział w wyborze tego zwierzaka. Decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana, bo zwierzak to jest taka skarbonka, do której wrzucamy nasz czas, nasze pieniądze. Czasami wymaga od nas przeorganizowania całego planu dnia. Powinniśmy poczytać o wymaganiach danego gatunku, sprawdzić, czy jesteśmy w stanie podołać obowiązkom.

W Lubelskim schronisku przebywa 170 psów, ponad 100 kotów i ponad 100 zwierząt egzotycznych. Niektóre z nich mogły być czyimś niechcianym prezentem.​