Polska flaga

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe

QUIZ

Czy dobrze znasz hymn Polski? Ten quiz bezbłędnie rozwiążą tylko prawdziwi patrioci! Sprawdź się!

2023-11-26 16:14

Melodia „Mazurka Dąbrowskiego” towarzyszy Polkom i Polakom podczas najważniejszych uroczystości. W tym quizie sprawdzimy, jak dużo wiecie o polskim hymnie państwowym. Czy znacie rys historyczny oraz poszczególne wersy „Mazurka Dąbrowskiego”? Koniecznie to sprawdźcie!

Hymn Polski jest jednym z trzech symboli narodowych (obok flagi i godła). „Mazurek Dąbrowskiego” jest śpiewany przede wszystkim podczas oficjalnych uroczystości państwowych, w trakcie obchodów świąt patriotycznych czy innych ważnych rocznic. Jego wykonanie towarzyszy także np. najważniejszym wydarzeniom sportowym. Zgodnie z obowiązującą ustawą, podczas śpiewania polskiego hymnu należy przyjąć postawę wyrażającą szacunek, zaś mężczyźni zobowiązani są do zdjęcia nakrycia głowy. „Mazurek Dąbrowskiego” składa się z czterech zwrotek.

W Lublinie uczcili święto polonezem. W uroczystym tańcu wzięło kilkaset par.

Quiz: co wiesz o hymnie Polski?

„Mazurek Dąbrowskiego” to pieśń, którą każdy z nas poznał już w dzieciństwie. W poniższym quizie chcemy zadać wam 10 pytań dotyczących polskiego hymnu. Będą one poruszać zarówno kwestie jego historii, jak i obowiązującego obecnie tekstu. Przekonajcie się, czy wiecie wszystko o „Mazurku Dąbrowskiego”. A my zapewniamy, że maksymalną liczbę punktów w tym teście zdobędą tylko nieliczni!

Co wiesz o hymnie Polski? Sprawdź, jak dobrze znasz „Mazurka Dąbrowskiego”

Pytanie 1 z 10
„Mazurek Dąbrowskiego” znany jest także jako:

Zobacz także: Tysiące płomieni. Tak wygląda lubelski cmentarz po zmroku. Zobaczcie!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE