Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Pixabay.com

Lubelskie: Coraz więcej uszkodzonych dróg i mostów przez sprzęt wojskowy

2022-02-11 18:24

Chociaż obecność wojsk przy granicy jest konieczna i zapewnia mieszkańcom większe poczucie bezpieczeństwa to niestety zaczyna być też coraz bardziej dokuczliwa. Niestety lokalne drogi nie są przystosowane do intensywnego użytkowania przez sprzęt wojskowy. Zniszczone przez wojskowy sprzęt drogi, utrudniają mieszkańcom dostanie się do swoich domów.

Lokalne drogi i mosty są niszczone przez wojskowe ciężarówki

Do tej pory samorządy zgłaszały zniszczenia dróg przez wojskowe ciężarówki. Pojawiają się już, jednak problemy z mostami, które także nie są przystosowane do poruszania się przez nie ciężkich pojazdów. Informacje o trudnych warunkach na przygranicznych drogach Lubelszczyzny umieścił portal Lublin112.pl. Przed zaostrzeniem się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej przygraniczne drogi były patrolowane głównie przez lekkie auta, czy też quady straży granicznej. Wraz z pojawieniem się kryzysu związanego z migrantami, do ochrony granicy skierowane zostało wojsko wraz z ciężkim sprzętem. Niestety gruntowe drogi, które znajdują się na tym terenie, w żaden sposób nie są przystosowane do ruchu ciężkich wojskowych pojazdów. W większości zostały one rozjeżdżone przez ciężkie wojskowe ciężarówki, a mieszkańcy którzy do tej pory bez problemu z nich korzystali zaczynają mieć problem z dotarciem do swoich posesji.

Problem ten w największym stopniu dotyczy większości gmin z terenów przygranicznych. Lokalni samorządowcy nie mają wątpliwości, że obecność wojska na tych terenach zwiększa bezpieczeństwo, jak też wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Według informacji podanych na portalu podkreślają oni jednak, że niestety nie mają środków finansowych na remontowanie dróg rozjeżdżonych przez wojskowe ciężarówki.

– Doceniamy działania służb strzegących naszej wschodniej granicy. Dzięki ich obecności czujemy się bezpieczni. Niestety ciężkie pojazdy wojskowe, poruszając się po drogach gruntowych niszczą je. U nas niemal nieprzejezdny jest liczący blisko 1,5 km odcinek ul. Grobla łączącej ulicę Mostową z drogą wojewódzką 816. Na całym odcinku pojawiły się głębokie koleiny, ubytki i wyboje. Ucierpiał również drewniany most na Włodawce, jak też uszkodzone zostały betonowe dojazdy do mostu – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

W wyniku uszkodzenia nawierzchni i mostu w tamtych okolicach nie lada problem mają mieszkańcy, którzy z nich na co dzień korzystają. Urzędnicy przeprowadzili już oględziny i oszacowali koszt naprawy zniszczeń na kwotę 190 tys. złotych. Włodawski ratusz wystosował również odpowiednie pismo do Wojewody Lubelskiego w sprawie doprowadzenia drogi oraz mostu do stanu właściwego. W podobnej sytuacji są mieszkańcy gminy Kodeń. Tam zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 20 km dróg gruntowych. Wojsko nie chcąc utrudniać mieszkańcom życia podjęło się prób naprawy niektórych dróg, jednak w obecnych warunkach atmosferycznych i z ograniczonym sprzętem, nie przynosi to większych efektów. Lubelski Urząd Wojewódzki zapewnia, że poszczególne samorządy mają oszacować straty i zgłosić ich wysokość. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie pomocy finansowej na pokrycie kosztów związanych z odtworzeniem lokalnych dróg.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Morderstwo w Górze. 28-latek zabił matkę i jej partnera