Co z wakacjami kredytowymi? Premier: „Nie wykluczamy przedłużenia”

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Co z wakacjami kredytowymi? Mamy dobrą wiadomość!

2023-03-16 8:38

Rząd nie wyklucza przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok 2024 - poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie to zależało od tempa spadku inflacji.

- Nie przesądzamy jeszcze, ale i nie wykluczamy tego, czy wakacje kredytowe będą przedłużone na kolejny rok. Uzależniamy to od tempa spadku inflacji i od projekcji stóp procentowych, która zostanie zaproponowana późniejszą wiosną przez Narodowy Bank Polski - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to rząd to przeprowadzi.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości służy przede wszystkim ludziom, obywatelom; jesteśmy tam, gdzie oni nas potrzebują i zrobimy to, jeżeli tego będzie wymagała sytuacja - zadeklarował premier.

Jak działają wakacje kredytowe?

Dzięki wakacjom kredytowym możesz odroczyć nawet 8 rat kredytu hipotecznego! Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

W 2023 r. możesz zawiesić spłatę kredytu łącznie na cztery miesiące, po jednej racie w każdym z kwartałów:

  • 1 rata w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
  • 1 rata w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
  • 1 rata w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
  • 1 rata w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

Wakacje kredytowe – dla kogo? Poznaj najważniejsze zasady!

Wakacje kredytowe 2023 są dla każdego, kto spełnia wyznaczone warunki oraz złoży odpowiedni wniosek. Skorzystać mogą z ulgi osoby, które zwarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyły okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Warto wiedzieć, że jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem np. PKO Bank Polski, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Wnioski na wakacje kredytowe 2023 można składać pisemnie, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną. Jak czytamy na rządowej stronie, w ciągu 21 dni bank może przesłać  potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy.