Co dalej z kulturą studencką? Odpowiedzi padną w trakcie seminarium online [AUDIO]

2020-05-27 12:54
Siedziba ACK UMCS Chatka Żaka
Autor: UMCS Siedziba ACK UMCS Chatka Żaka

Jaki jest stan kultury studenckiej? Nad tą kwestią pochylą się uczestnicy Forum Kultury Studenckiej, będzie to seminarium online, organizowane przez lubelską Chatkę Żaka. W wydarzeniu wezmą przedstawiciele 16 akademickich centrów kultury z całego kraju.

ACK UMCS Chatka Żaka stara się obecnie połączyć wszystkie akademickie ośrodki kultury w Polsce w jedną, wielką sieć. Właśnie temu ma służyć seminarium online. Będzie to także okazja do zaprezentowania działalności każdej instytucji, wymienienia się doświadczeniami i oczekiwaniami wobec Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej.

Jakie problemy trawią obecną kulturę studencką?

- Celem zorganizowania Forum Kultury Studenckiej jest tak naprawdę wyjęcie z niebytu kultury studenckiej. Młodzi ludzie są zainteresowani kulturą, oni uprawiają sztukę, biorą udział w życiu artystycznym, ale nie ma żadnych programów do nich kierowanych - mówi nam Izabela Pastuszko z ACK Chatka Żaka w Lublinie. - W żaden sposób ta kultura studencka nie jest osadzona. Do roku 1989 ten temat był jeszcze bardzo ważny, instytucje kultury były podwalinami dzisiejszej kultury. Samorządowe instytucje kultury wykiełkowały kadrowo i pod względem zakresu działań właśnie na bazie tego, co było tworzone w latach 70. i 80. Natomiast od 30 lat obserwujemy przesunięcie działań studentów i jednostek kultury studenckiej poza obieg główny rozmów o kulturze w naszym kraju.

Dlatego też kadra ACK UMCS Chatka Żaka chce rozpocząć publiczną debatę na ten temat. Instytucja przy pomocy Narodowego Centrum Kultury przeprowadziła już badania, których wyniki poznamy na początku czerwca. Dotyczyły one sytuacji kultury studenckiej z perspektywy samych żaków. Przez najbliższe 1,5 roku Chatka Żaka chce razem z innymi ośrodkami kultury studenckiej w Polsce wypracować rekomendacje dla Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Nauki.


Forum Kultury Studenckiej odbędzie się już jutro (28.05), link do transmisji online można będzie znaleźć na stronie ACK UMCS Chatka Żaka.

O problemach współczesnej kultury studenckiej – w rozmowie z Izabelą Pastuszko z ACK Chatka Żaka w Lublinie:
Ponad ćwierć miliona zł strat po włamaniu do hotelu!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE