Chcą zawalczyć o nowe oblicze skweru w centrum Lublina. Parafia czeka na pomysły i wsparcie

2021-02-17 6:29
Chcą zawalczyć o nowe oblicze skweru w centrum Lublina. Parafia czeka na pomysły i wsparcie
Autor: Jacek Werner /Radio ESKA

Nowoczesna, a zarazem wpisująca się w historyczną zabudowę infrastruktura, do tego ławki, a być może nawet mały amfiteatr. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lublinie zastanawia się jak zaaranżować działkę obok popularnego "murku z kwiatami".

O potrzebie rewitalizacji tego terenu zaalarmowali nas słuchacze. Temat przewija się też w mediach społecznościowych.

- To jeden z nielicznych obszarów zielonych w ścisłym centrum, a zamienił się w parking - mówi nam jeden z okolicznych przedsiębiorców i dodaje: - W cały proces trzeba włączyć przedsiębiorców. Na pewno mają jakieś pomysły na biznes, który mógłby pogodzić interesy ich i parafii, dając coś w zamian wszystkim mieszkańcom Lublina.

O skwerze rozmawialiśmy z jednym z działających w centrum Lublina przedsiębiorców

O opinię pytaliśmy też mieszkańców Lublina.

- Nie wyobrażam sobie żeby nie było tu kwiatów, ale rzeczywiście, dobrze by było to ucywilizować - powiedziała nam jedna z kobiet idących Krakowskim Przedmieściem - Ławki i zieleń? Czemu nie, tego zawsze w mieście brakuje - dodaje inna, ale były też odmienne głosy.

- Gdzie mamy parkować? W pobliżu jest wiele instytucji, wiadomo, że błoto przeszkadza, ale można wysypać żwir, a miejsca parkingowe są cenne - dodaje z kolei jeden z wyjeżdżających stamtąd kierowców.

Odmiennego zdania są za to organizacje pozarządowe z Lublina zainteresowane estetyką miejską.

- Marzy nam się taki widok jak w międzywojniu. Zieleń, ławki, kwiaty i spacerujący ludzie. Nawet względnie niedawno skwerek był atrakcyjnym miejscem leżącym w połowie drogi między Parkiem Saskim a pl. Litewskim - czytamy na fanpejdżu Forum Rozwoju Lublina, organizacji, która od lat angażuje się w projekty polepszające estetykę miejską organizując w przeszłości m.in. konkursy na najpiękniejszy szyld - Jesteśmy chętni do pomocy - deklarują i dodają, że parkingi w centrum miasta to nie jest recepta na atrakcyjną przestrzeń.

- Tych zawsze będzie za mało - to z kolei opinia twórcy fanpejdża LubLublin, który zwraca uwagę na absurdy związane z parkowaniem w Lublinie.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z proboszczem parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lublinie, ks. Grzegorzem Brudnym. Jak się okazuje pomysł odnowy terenu nie jest niczym nowym. Parafia starała się też o współpracę z przedsiębiorcami, którzy mieli historyczne związki z ewangelikami. Realizację bardziej ambitnych planów uniemożliwiła jednak infrastruktura podziemna. Na działce obok kościoła nie można postawić nic trwale związanego z gruntem.

Ostatecznie teren w 2016 roku wykorzystano przy okazji remontu budynku sądu jako baza dla firmy budowlanej. Rok wcześniej prowadzone były na skwerku również prace związane z wymianą infrastruktury ciepłowniczej pod nim przebiegającej, co wiązało się z głębokimi wykopami. Tak zdegradowany teren Parafia udostępniła jako tymczasowe miejsce postoju i dojazdu głównie przedsiębiorcom prowadzącym stoiska kwiatowe, zakładając, że taki stan jest tymczasowy i prędzej czy później teren będzie zrewitalizowany. Zanim to jednak nastąpi musi on jeszcze posłużyć Parafii jako baza dla firmy, która na wiosnę przystąpi do remontu kościoła.

- To nasz priorytet na najbliższe 2-3 lata. Ze skwerem musimy więc poczekać, ale jestem otwarty na pomysły. Nie tracimy czasu, ale przygotowujemy też odpowiednią dokumentację, niezbędną by później ruszyć z rewitalizacją skweru - mówi proboszcz Grzegorz Brudny i dodaje - Problemem oczywiście są fundusze. Parafia ma pewną wizję, na którą składają się pomysły wielu osób. Ludzie przecież podróżują po świecie i obserwują miejską infrastrukturę w różnych miejscach. Być może są rozwiązania, które wystarczy tylko skopiować np. z Amsterdamu, Madrytu, czy rodzimego Sopotu.

Jak mówi proboszcz, ks. Grzegorz Brudny, pomysł odnowy tego obszaru nie jest nowy:

Okolica jest pod ścisłym nadzorem konserwatorskim

- W naszej koncepcji chcemy mocno postawić na zieleń. Każde nasadzenie musi być jednak konsultowane z Urzędem Miasta. Jesteśmy już po rozmowach m.in. z Miejskim Konserwatorem Zabytków, który opiniował materiały, które mogą być użyte przy budowie nowych pawilonów z kwiatami. Materiały, aby były odpowiednio estetyczne są drogie - dodaje ks. Brudny.

Parafia jest otwarta na współpracę i pomysły na zagospodarowanie skweru. Nie wyklucza także publicznej zbiórki za pośrednictwem portali "zrzutkowych".

Kontakt możliwy jest przez stronę www.lublin.luteranie.pl, a także przez naszą redakcję.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.

Lublin: Historia zamknięta w wieszakach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE