Ceny jagodzianek zwalają z nóg! Z czego to wynika?

2022-07-06 14:29
Ile kosztują jagodzianki?
Autor: fot. J.Szatecka / Eska.pl

Dla wielu osób jagodzianka to typowy wakacyjny smakołyk. Ostatnio internet obiegły zdjęcia cen tych słodkich wypieków i wszyscy przecierają oczy ze zdumienia. Ceny za jedną jagodziankę zwalają z nóg! Ile kosztują jagodzianki i dlaczego są aż tak drogie? Te informacje znajdziecie w artykule. Zapraszamy.

Ceny jagodzianek poszybowały w górę

Inflacja w Polsce w ostatnim miesiącu była najwyższa od 25 lat i wynosiła ponad 15,6%. Niestety „inflacyjne jagodzianki” nie zaskoczą nas słodyczą, ale za to mogą pozostawić spory niesmak, gdy spojrzymy na paragon z cukierni. Ekonomista Rafał Mundry opublikował na swoich social mediach cenę bułki z jagodami z osiedlowej Wrocławskiej piekarni.

Cena za jedną bułkę jest delikatnie mówiąc zaskakująca. Jedna jagodzianka w tym sklepie kosztowała aż 16 zł. Niestety nie jest to rekord – w znanej cukierni Magdy Gessler w Warszawie za tą słodką przekąskę zapłacimy 18 zł. I nadal nie jest to najwyższa cena! W sekcji komentarzy ekonomista wkleił, bowiem post z profilu Make Life Harder, gdzie zobaczyć można drożdżówkę z jagodami w zawrotnej cenie 23 zł za sztukę.

  • Dlaczego jagodzianki są takie drogie?

Już od dawna producenci pieczywa bili na alarm i ostrzegali, że ich produkty mocno podrożeją. Powodem takiej sytuacji nie jest tylko inflacja. Wpływ na ceny wypieków cukierniczych ma także wojna na Ukranie, która była olbrzymim dostawcą zboża. Jak podają przedsiębiorcy obecnie ceny mąki są, aż o 30% wyższe. Pozostałe składniki jak jajka, masło czy jagody też są o wiele droższe, niż w zeszłym roku. Masło podrożało o około 53% w stosunku rdr. w sklepach małoformatowych. Główny składnik tych lubianych bułek też nie jest tani – jagody w potrafią już osiągać ceny przekraczające 40 zł za kilogram.

Jeśli do tego doliczymy ceny energii potrzebnej na upieczenie wypieku to można łatwo wyliczyć, że trudno o tani i dobry produkt końcowy. Pytanie czy muszą one być aż tak drogie.

Czy można kupić tanie jagodzianki? Na szczęście w wielu cukierniach i piekarniach nadal można dostać znacznie tańsze rzemieślnicze jagodzianki, w wielu lokalnych sklepach cena za sztukę waha się średnio od 3 do 5 złotych. Skusicie się w tym roku na jagodzianki?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE