Była mowa o żarcikach i „srebrnych guzikach”. Tak wyglądały sejmowe przepychanki Hołowni i Morawieckiego

i

Autor: Screen/X Sejm/Sebastian Wielechowski/Super Express/SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS

Sejm

Była mowa o żarcikach i „srebrnych guzikach”. Tak wyglądały sejmowe przepychanki Hołowni i Morawieckiego

2023-12-07 19:39

- Gdzie jest budżet? – zapytał w czwartek w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego marszałek Szymon Hołownia. Będzie przesłany przez rząd, który uzyska większość w najbliższym czasie – odpowiedział szef rządu. Jak dodał, budżet jest bardzo dobrze spięty.

Hołownia odniósł się do zapowiedzi premiera, która padła kilka minut wcześniej podczas wystąpienia Morawieckiego, że w piątek lub sobotę podpisze rozporządzenie o zerowym VAT na żywność.

- Cieszę się z tego rozporządzenia i z tej deklaracji, bo jest ona wyglądana przez miliony Polaków. Odpowiem na pytania, które pan podniósł, te które są skierowane do mnie – powiedział marszałek. Jak dodał, jeżeli prezes Rady Ministrów zadaje pytania marszałkowi Sejmu, to „mieści się w kanonie próba odpowiedzi”.

Marszałek podkreślił, że projekt dotyczący wakacji kredytowych został skierowany do komisji.

- Komisja poinformowała, że poczeka na nowy rząd, czyli około stu godzin, licząc od tej pory – zauważył.

- Jeżeli chodzi o wasz projekt dotyczący mrożenia cen energii, został odrzucony przez wysoką izbę, (…) i procedowany jest w tej chwili projekt poselski. Nie jest tak, że niebezpieczeństwo w tej sprawie nam grozi – podkreślił Hołownia.

- Po trzecie, panie premierze, jako marszałek Sejmu proszę pozwolić, że zadam pytanie, które zadawałem już trzykrotnie: gdzie jest budżet? – dodał.

Szymon Hołownia: Najlepsze wypowiedzi w Sejmie

Mateusz Morawiecki odpowiedział, że „budżet będzie przesłany do parlamentu (…) przez rząd, który uzyska większość w najbliższym czasie”.

- Proszę się nie niepokoić, panie marszałku. Budżety jest bardzo dobrze spięty – stwierdził szef rządu.

Jak dodał, w budżecie są bardzo dobrze zaplanowane dochody i wydatki.

- Zmieści się w tym budżecie spokojnie zerowy VAT na żywność – zaznaczył premier.

- A więc budżet w przyszłym tygodniu, bardzo się z tej deklaracji cieszę – zareagował Hołownia.

Premier Morawiecki mówił w czwartek w Sejmie, że rząd PiS zaproponował projekt ws. wakacji kredytowych w taki sposób, aby skorzystać z tego mogło ponad 1 mln polskich rodzin.

- Ponad milion polskich rodzin martwi się inflacją, wysokimi ratami kredytowymi, tymczasem marszałek Sejmu i opozycja dzisiejsza, która być może ma większość w tej izbie, blokuje ten projekt - zauważył Morawiecki.

Zaapelował też o przyjęcie rządowego projektu ustawy przedłużającej tzw. tarczę energetyczną dla firm. Poinformował ponadto, że zdecydował, że w piątek lub sobotę zostanie podpisanie rozporządzenie o zerowym VAcie na żywność.

- Na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - zadeklarował premier.

Jak stwierdził, w pierwszej kolejności przez Sejm „powinno być przyjmowanie to, co korzystne dla Polaków”.

- Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i realne wakacje kredytowe, z których będzie mógł skorzystać przynajmniej milion Polaków, a może i więcej; zachęcam, by te wakacje kredytowe był jak najbardziej szczodre. To są najważniejsze realne sprawy, a nie czekanie na jakiś „srebrny guzik” czy licytowanie się tym, kto powiedział jakiś lepszy żarcik - powiedział premier.

Zobacz także: Tak wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie! Zobaczcie, jak jest w środku i na zewnątrz!