Archiwa Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy

i

Autor: Małgorzata Oroń Archiwa Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy

Kultura

Archiwa Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisały porozumienie o współpracy

2024-04-24 23:13

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby ułatwić dostęp do archiwów - mówi Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. - W ogóle w działalności archiwalnej w ostatnich czasach to jest, hasło przewodnie, by ten dostęp był coraz łatwiejszy. Ale to będą też wspólne konferencje, wspólna wymiana doświadczeń oraz uczenie się od siebie nawzajem.

Podpisane na Zamku Lubelskim porozumienie zainicjowało międzynarodowy program pt. "Wspólne dziedzictwo archiwalne". 

- Takie bilateralne współprace między naszymi krajami, wszystkimi, które uczestniczyły w tej uroczystości, trwają od lat - dodaje - dr Pietrzyk. - Te kontakty mają już długą historię. Natomiast to porozumienie, przez to, że podpisaliśmy je wszyscy razem, pięć krajów na raz, podnosi tę naszą współpracę jakby o poziom wyżej. Teraz naprawdę robimy duże porozumienie archiwalne w tej części Europy, które ma doprowadzić do przede wszystkim do tego, że będziemy jeszcze lepiej zabezpieczali to nasze dziedzictwo dokumentacyjne, czyli naprawdę bardzo ważną część dziedzictwa kulturowego tego regionu Europy.

Do Lublina po ruinie klasztoru, czyli pomysł generała Zajączka służy miastu już ponad 200 lat

- Porozumienie ma taką formułę otwartą – podkreśla dr Paweł Pietrzyk. - Ono trochę porządkuje już to, co robiliśmy. Liczę na to, naprawdę liczę na to, że w przyszłości do tego porozumienia dojdą inne państwa. Brakuje nam Białorusi przede wszystkim, natomiast ze względów oczywistych nie ma tych kontaktów w tym momencie, ale liczę na to, że będzie taki czas, że będziemy mogli również z Białorusią na ten temat rozmawiać, ale również z innymi państwami tego regionu Europy, Europy Środkowej i Europy Wschodniej, które będą się chciały do tego dołączyć.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Tak wygląda pies bojowy w umundurowaniu! Oto Benji, postrach przestępców