Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

i

Autor: Marta Panasiuk/LUW Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lublinie (zdjęcie archiwalne)

PROGRAM OBCHODÓW

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Program obchodów w Lublinie 10 kwietnia

2024-04-10 9:29

10 kwietnia mija 14. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z żoną Marią. W Lublinie obchody upamiętniające ofiary tego tragicznego wydarzenia odbędą się w środowe popołudnie. Sprawdźcie szczegółowy program!

14. rocznica katastrofy smoleńskiej w Lublinie. Program obchodów

W Lublinie uroczystości związane z 14. rocznicą katastrofy smoleńskiej wraz z zachowaniem ceremoniału wojskowego rozpoczną się w środę (10 kwietnia) na Placu Litewskim o godz. 16:15. Na początku nastąpi złożenie meldunku przed dowódcę Garnizonu Lublin i odegranie polskiego hymnu przez orkiestrę wojskową oraz wciągnięcie flagi Polski na maszt. Następnie odczytana zostanie okolicznościowa odezwa Społecznego Komitetu Obchodów 14. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, a później apel pamięci połączony z zapaleniem symbolicznych 96 zniczy przez harcerzy i uczniów lubelskich szkół mundurowych.

Prezydent Andrzej Duda o katastrofie smoleńskiej

Nie zabraknie również salwy honorowej oraz złożenia wspólnego wieńca pod tablicą upamiętniającą ofiary tego tragicznego wydarzenia (ta znajduje się na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42) przez przedstawicieli Społecznego Komitetu Obchodów 14. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w tym m.in.: wojewodę i marszałka woj. lubelskiego, prezydenta Lublina, dyrektora lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dowódcę Garnizonu Lublin i przewodniczącego Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Później odegrana zostanie melodia „Ciszy” i na tym zakończy się główna część uroczystości w centrum miasta.

Następnie, około godz. 17:30, zgromadzeni zostaną przetransportowani autobusem do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie, gdzie o godz. 18 odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po zakończonej Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej, znajdującym się na placu przed świątynią, a następnie ponowne odegranie na trąbce melodii „Cisza”.

Do katastrofy smoleńskiej doszło 14 lat temu

Przypomnijmy, że do katastrofy smoleńskiej doszło 10 kwietnia 2010 r. O godz. 8:41 samolot Tu-154M, na pokładzie którego znajdowali się członkowie polskiej delegacji lecącej na obchody upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło wówczas 96 osób: 89 członków delegacji (w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z pierwszą damą Marią Kaczyńską oraz były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i były marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas) oraz 7 osób z załogi samolotu.

Zobacz także, jak Lublin upamiętnił 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej: