GALERIA

Tak 100 lat temu wyglądała Włodawa. Zobacz archiwalne zdjęcia!

2024-04-25 16:00

Znamy już wyniki plebiscytu „Cuda Polski 2023”, który zorganizował magazyn National Geographic Traveler. Okazało się, że spośród trzech lubelskich atrakcji tylko jednej udało się zdobyć to zwycięskie miano. Mowa tu o mieście Włodawa, która zachwyciła nie tylko organizatorów konkursu, ale także i internautów. Zobacz, jak ten „Cud Polski” 2023 wyglądał ponad 100 lat temu!

Włodawa to bez wątpienia wyjątkowe miasto w woj. lubelskim. Ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom! Nie bez powodu jest nazywana „miastem trzech kultur”. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca należą:

  • czworobok (barokowe kramy i jatki z XVIII wieku) i rynek wokół niego,
  • Kościół Paulinów pw. św. Ludwika z XVIII w.,
  • Synagoga Wielka oraz Synagoga Mała, czyli barokowy zespół synagogalny pochodzący z XVIII w.,
  • Cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIX w.

Można tu także spacerować klimatycznymi uliczkami i podziwiać piękne kamienice. Co roku odbywa się tu także Festiwal Trzech Kultur, którego trakcie można zapoznać się ze spuścizną polską, ukraińską i żydowską, bo to właśnie te narody przez lata współistniały na tym obszarze. 

My natomiast przedstawiamy, jak to miasto wyglądało 100 lat temu! Musicie zobaczyć te zdjęcia!

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza

„Cuda Polski 2023” – lubelskie zwycięzca

Wakacyjny konkurs „Cuda Polski 2023” został zorganizowany przez magazyn National Geographic Traveler. O zwycięstwo walczyły trzy wybrane atrakcje turystyczne z każdego województwa. W Lubelszczyźnie do tegorocznej edycji wytypowane zostały: Szlak Renesansu Lubelskiego, Roztoczański Park Narodowy oraz Włodawa. Wygrywało miejsce, które zyskało najwięcej głosów w internetowym głosowaniu.

Zwycięzcą okazała się Włodawa, która jest określana „miastem trzech kultur”! To tu przenikały się różne kultury i religie (katolicyzm, judaizm i prawosławie).

National Geographic Traveler w uzasadnieniu wskazał, że miasto wyróżnia się wyjątkową atmosferą, którą podkreślają między innymi urokliwe uliczki, budynek klasztoru, barokowe kościoły oraz synagogi i cerkiew.

Zobacz także: Tak wyglądał Lublin ponad 100 lat temu, a tak wygląda dziś! Koniecznie zobaczcie!