Uruchomienie ruchomej szopki w Łomży coraz bliżej!

i

Autor: mszzz/Uruchomienie ruchomej szopki w Łomży coraz bliżej!

Uruchomienie ruchomej szopki w Łomży coraz bliżej! [FOTO]

2021-12-21 16:15

Już niebawem mieszkańcy Łomży i przyjezdni będą mogli zobaczyć ruchomą szopkę w kościele Ojców Kapucynów. Łomżyńska szopka jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych w kraju. W ostatnim czasie przeszła coroczną renowacje i już za chwilę będzie cieszyć oczy i serca zainteresowanych. Więcej szczegółów poniżej.

Od wielu lat mieszkańcy Łomży i turyści mogą oglądać w kościele Ojców Kapucynów wyjątkową instalację - ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Powstała ona w latach 30. XX wieku, a została stworzona przez brata Piusa. Jednak pierwsza szopka różni się od tej, którą w ostatnich latach możemy oglądać.

W 2010 roku ruchoma szopka została poddana gruntownemu remontowi. Metamorfozą świątecznej makiety zajęli się artyści z Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Do lamusa odszedł wysłużony już Mikołaj, który odwracał uwagę od centralnych postaci – Świętej Rodziny i nowo narodzonego Dzieciątka. Zaznaczono na ścianach obecność Betlejem i Nazaret – bo przecież tam się wszystko zaczęło; wykonano sklepienie nieba i dodano akcenty lokalne – symboliczną panoramę Łomży z katedrą, średniowiecznym ratuszem, klasztorem Sióstr Benedyktynek, klasztorem Ojców Kapucynów; zaznaczono obecność charakterystycznych miejsc tego regionu, na czele ze skansenem kurpiowskim - czytamy w serwisie historycznym ziemi łomżyńskiej.

Uruchomienie łomżyńskiej szopki niebawem

Obecnie w ruchomej szopce w Łomży można oglądać około 50 postaci historycznych, które są wprawiane w ruch za pomocą systemu przekładni i specjalnych wózków. Centrum szopki stanowi Święta Rodzina, natomiast tłem akcji są, między innymi, Betlejem, Asyż i Łomża. Znajdziemy tu postaci i duchowne i świeckie, np. Mieszka I, Adama Mickiewicza czy Ojca Pio.

W ruchomej szopce zobaczymy właściwie całą historię powstania Polski katolickiej.

Szopka ruchoma zostanie uruchomiona w kościele Ojców Kapucynów w Pasterkę i można będzie ją oglądać aż do 2 lutego.

  • W dni powszednie od 8.30 do 17.30;
  • w niedziele i uroczystości między Mszami św. Msze św. o 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!