Ma być lżej na egzaminie ósmoklasisty. Co zmienia się w tym roku? [AUDIO]

2021-05-21 14:51
egzamin
Autor: fot.pixabay.com

Egzamin ósmoklasisty już w przyszłym tygodniu! Przed uczniami ósmych klas 3 dni egzaminów. Jak będą wyglądały? Co zmienia się w tym roku, co na pewno nie pojawi się na sprawdzianie? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Zakończyły się wszystkie tegoroczne egzaminy maturalne, teraz swoją pracę do wykonania mają ​ósmoklasiści! Zmagania rozpoczną już we wtorek od języka polskiego(25.05), dzień później będzie matematyka(26.05), a w czwartek język obcy(27.05).

Mniejsze wymagania na egzaminie

To nie był łatwy rok dla uczniów w całej Polsce, a w szczególności dla tych, którzy przygotowywali się do egzaminów. Izolacja i nauka zdalna dała w kość nie jednej uczącej się osobie, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej poszło "na rękę" i zmniejszyło wymagania na egzaminach.

Mniej materiału do opracowania mieli maturzyści, zmieniły się też nieco zasady przeprowadzania samych matur. Natomiast w przypadku ósmoklasistów jest podobnie. Co na pewno nie pojawi się na sprawdzianach?

 • język polski – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
 • matematyka – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
 • język angielski – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.
POSŁUCHAJ, co o tegorocznym egzaminie ósmoklasisty mówi Agnieszka Muzyk, dyrektorka OKE w Łomży

Typowe teksty rodziców. Na pewno nie raz je słyszałeś! Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 16
Nie siedź na betonie, bo dostaniesz...

Poniżej znajdziecie dokładne informacje dotyczące egzaminów (za gov.pl)

Język polski

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
 • Czas trwania: 120 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych), część 2: wypracowanie – 20 pkt.
 • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie. W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Matematyka

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
 • Czas trwania: 100 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
 • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Język obcy nowożytny

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
 • Czas trwania: 90 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
 • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

Pamiętajcie, czytajcie ze zrozumieniem!

Jak powiedziała nam Agnieszka Muzyk, dyrektorka OKE w Łomży najwięcej błędów, zarówno w pracach maturalnych, jak i pracach ósmoklasistów, wynika ze źle zrozumianego polecenia. Dlatego ważne by polecenia przeczytać kilka albo nawet kilkanaście razy, żeby być w 100 procentach pewnym!

Do egzaminów zostało tylko kilka dni, dlatego zadbajcie o siebie, nie uczcie się na ostatnią chwilę, pamiętajcie o zasłużonym, po trudnych miesiącach nauki zdalnej, wypoczynku! Trzymamy za Was mocno kciuki!

Dodajmy jeszcze, że w tym roku do egzaminu ósmoklasisty w Łomży przystąpi ponad 500 osób.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE