Gorący temat już jutro na sesji! Radni zajmą się śmieciami w Łomży

2022-11-22 13:46
Radni zajmą się tematem śmieci w Łomży. Może być gorąco!
Autor: fot. pixabay.com/Radni zajmą się tematem śmieci w Łomży. Może być gorąco!

Już podczas najbliższej sesji łomżyńscy radni będą rozmawiać o propozycji dotyczącej nowej metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Opłata miałaby zależeć od metrażu nieruchomości.

Łomżyńscy radni wspólnie z władzami miasta spotkają się już jutro (23.11). Podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej radni zajmą się ważnym tematem. Chodzi o gospodarkę odpadami w Łomży.

Prezydent Łomży zaproponował nową metodę naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. W tej chwili kwoty naliczane są od osoby, a w planach jest naliczanie opłat od metrażu nieruchomości.

Obecna metoda jest sprawiedliwa społecznie, jednak jej egzekwowanie wobec mieszkańców jest utrudnione ze względu na deklaratywność, a nie obligatoryjność systemu - tłumaczy Łukasz Czech z kancelarii Prezydenta Łomży.

Nowa metoda naliczania kasy, według władz miasta, ma uszczelnić system, ponieważ obecna metoda polega na deklaracjach złożonych od mieszkańców, które nie koniecznie są zgodne ze stanem faktycznym. A jak prognozują urzędnicy, deficyt za gospodarowanie odpadami na koniec roku wyniesie ponad 2 miliony złotych.

Główną przyczyną tego deficytu jest zbyt niska kwota stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęta przez radę miejską w kwietniu tego roku względem stawki opłaty wnioskowanej przez prezydenta - dodaje Łukasz Czech.

System gospodarowania odpadami, co do zasady, powinien się bilansować, czyli wychodzić na "zero".

Za mały wpływ, a także sytuacja makroekonomiczna, głównie wysoka inflacja, wymagają podjęcia decyzji dotyczących zmiany systemu naliczania opłat na taki, który uszczelni system i zapewni jego finansowanie - mówi Łukasz Czech.

Jak miałyby wyglądać nowe stawki?

  • do 40 m2 - 33,00 zł
  • od 40,01 m2 do 85,00 m2 - 51,00 zł 
  • powyżej 85,01 m2 - 75,00 zł

Czy radni zgodzą się na zaproponowaną przez władze miasta nową metodę naliczania opłat za śmieci?

Okaże się jutro (23.11), jednak już teraz wiadomo, że np. Zarząd Powiatu Miasta Łomża Platformy Obywatelskiej RP zarekomendował swoim radnym głosowanie przeciwko uchwale w sprawie ustalenia metody oraz określenia wysokości opłat w obecnie proponowanym kształcie.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE