Aleja Piłsudskiego rozkwitnie. Na pasie zieleni będzie łąka kwietna

2020-02-13 10:34 mżet
Aleja Piłsudskiego w Łomży
Autor: mżet

Pochłaniają smog, są domem dla zwierząt, a dodatkowo pięknie wyglądają- łąki kwietne stają się coraz bardziej popularne w miejskiej przestrzeni. W Łomży wielobarwny kwiecisty dywan można podziwiać w Parku Jana Pawła II, ale już niebawem kwiaty pojawią się też na Alei Piłsudskiego.

Już od jakiegoś czasu na pasie zieleni przy Alei Piłsudskiego pracują spulchniarki do ziemi. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przygotowuje grunt pod kolejną w naszym mieście łąkę kwietną. Wielobarwne kwiaty będą posadzone wzdłuż Alei Piłsudskiego, przy skrzyżowaniu z Szosą Zambrowską i po obu stronach ronda Solidarności. Łącznie zajmą powierzchnię ok. 4600 m2.

Jak przekazuje Łukasz Czech z łomżyńskiego Ratusza- tego typu miejsca mają pozytywny udział w ograniczaniu hałasu, zmniejszaniu występowania wysp ciepła i odpływu wód opadowych do kanalizacji. Pochłaniają także więcej smogu niż klasyczne trawniki. Wzmacniają ekosystem miasta, stając się równocześnie schronieniem dla wielu gatunków ptaków i roślin.  Podobne rozwiązanie zastosowano w Parku Jana Pawła II - i okazało się strzałem w dziesiątkę.

Dariusz Brakoniecki, dyrektor MPGKiM dodaje, że to nie jedyna pionierska eko- inwestycja, która w najbliższym czasie będzie realizowana w Łomży. Przedsiębiorstwo planuje też zwiększenie ilości drzewek "oxytree" w miejskiej przestrzeni. Obecnie mamy w Łomży ponad 50 tlenowców, a już  niedługo liczba ta wzrośnie do ponad 100.