Zmiana w szczepieniach przeciwko COVID-19. Ważna informacja dla rodziców

2022-10-03 12:45
Zmiana w szczepieniach przeciwko COVID-19. Ważna informacja dla rodziców
Autor: pixabay

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach dotyczących szczepień dzieci na koronawirusa. Od teraz kolejną dawkę szczepionki będą mogły przyjąć po sześciu miesiącach od ostatniej. Wcześniej planowano trzy miesiące odstępu.

Nowe zasady dotyczące dawki przypominającej u dzieci

Zgodnie z Komunikatem Ministra Zdrowia, od 3 października 2022 roku rozpoczną się szczepienia przypominające w grupie dzieci 5-11 lat. Istotna zmiana dotyczy dawki przypominające, która będzie mogła zostać podana przy zachowaniu odstępu co najmniej 6 miesięcy od zakończenia schematu szczepienia podstawowego. Wcześniej mówiono o przerwie wynoszącej 3 miesiące.

Szczepienia dzieci. Jakie obowiązują zasady?

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat mogą być realizowane preparatem Comirnaty w dawce 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej). O kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz. W tym celu stosowany jest tzw. kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego.  Co ważne, dawka przypominająca szczepionki może być podana w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek.

Ile osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19?

Z rządowych statystyk opublikowanych 2 października 2022 roku wynika, że od 27 grudnia 2020,  gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw Covid-19, podano  już 56 833 520 szczepionek. W pełni zaszczepionych jest 22 562 039 osób. 

Grzyby chronione w Polsce. Kara za zbieranie może wynieść 5 tys. złotych

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE