Z cmentarza możesz wrócić z mandatem. Kara to nawet 5000 zł

i

Autor: archiwum,pixabay

Wszystkich Świętych

Z cmentarza możesz wrócić z mandatem. Kara to nawet 5000 zł

2023-11-03 8:22

Polacy kończą porządkowanie grobów przed dniem Wszystkich Świętych. Oprócz wyrzucania zwiędłych kwiatów oraz czyszczenia nagrobków, większość z nas pozbywa się starych zniczy, żeby 1 listopada zapalić na grobach najbliższych nowe. Podczas robienia porządków na cmentarzu możemy narazić się mandat. Kara może sięgnąć 5000 złotych.

Segregacja śmieci na cmentarzu

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Miliony Polaków w tym czasie porządkują groby swoich bliskich. Wyrzucamy zwiędnięte kwiaty oraz wypalone znicze, myjemy nagrobki oraz pozbywamy się chwastów i zamiatamy liście. Podczas tych porządków generujemy miliony ton śmieci. Warto pamiętać, że na większości nekropolii obowiązuje segregacja odpadów. Nie wszyscy jednak wiedzą, do jakiego pojemnika wyrzucić wypalone znicze oraz kwiaty. Sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.

Teoretycznie szklane znicze powinnyśmy wyrzucać do pojemnika na szkło, ale nie wszystkie. Jeśli znicz jest zabrudzony woskiem lub mocno zakopcony, należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych. Z tego powodu wiele zniczy nie nadaje się do recyklingu.

Plastikowe podstawki oraz pokrywki powinny się znaleźć w pojemniku na plastikowe odpady, pod warunkiem, że są czyste. Podobnie jest z plastikowymi wkładami do zniczy. Należy je wyrzucić do żółtego pojemnika, ale tylko wtedy, jeśli całkowicie się wypaliły i nie zawierają metalowych elementów. A co z wiązankami? Te ze sztucznych kwiatów powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane, a z żywych do pojemnika na odpady bio, ale do odpadów biodegradowalnych nie można wyrzucać ziemi oraz kamieni. Żywe wiązanki, ale zawierające metalowe lub plastikowe elementy, takie jak szarfy czy druty, również nie powinny się znaleźć z odpadami bio.

Z cmentarza możesz wrócić z mandatem. Kara to nawet 5000 zł

Największych problemów mogą nam przysporzyć elektryczne wkłady do znicze, które są coraz popularniejsze. Na niewielu cmentarzach znajdziemy bowiem specjalne pojemniki na elektrośmieci, a to właśnie do nich powinno się wyrzucać wkłady na baterie. W takiej sytuacji powinno się zabrać taki wkład ze sobą, a następnie wyrzucić go do odpowiedniego śmietnika lub oddać do PSZOK. Kara za wyrzucenie elektrośmieci do niewłaściwego pojemnika wynosi do 5000 złotych.

Co zrobić, jeśli na cmentarzu nie ma kontenerów na różne odpady? Warto wiedzieć, że zarządcy niektórych nekropolii świadomie rezygnują z segregacji śmieci ze względu na to, że odpady cmentarne, nawet posegregowane, często nie nadają się na surowiec wtórny.

Cmentarz Żydowski w Łodzi. Najciekawsze pomniki

Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada