Wybitny operator filmowy Paweł Edelman ma swoją gwiazdę Piotrkowskiej

2020-09-14 0:26
Wybitny operator filmowy Paweł Edelman ma swoją  gwiazdę Piotrkowskiej
Autor: EP

Paweł Edelman jest autorem zdjęć do takich filmów jak m.in "Kroll", "Psy"czy "Operacja Samum" Pasikowskiego, "Zemsta”, „Pan Tadeusz”, „Katyń” "Powidoki" Wajdy i „Pianista” Romana Polańskiego. Był nominowany do Oscara, jest laureatem m.in Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej i francuskiego Cezara. Został też nagrodzony na Festiwalu Camerimage i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Odsłaniając swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Sławy Paweł Edelman powiedział, że czuje się szczęśliwy i to wyróżnienie sprawiło mu dużą przyjemność. - My operatorzy, mimo tego, że oświetlamy innych to z reguły pozostajemy w cieniu. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak przyjemnych sytuacji. Gwiazdami są aktorzy, gwiazdami bywają reżyserzy, dlatego ta gwiazda daje mi wielką radość.

Wybitny operator filmowy Paweł Edelman ma swoją  gwiazdę Piotrkowskiej
Autor: EP

Paweł Edelman jest łodzianinem, absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i wydziału operatorskiego w Szkole Filmowej. Podczas uroczystości na Piotrkowskiej na wysokości nr 70 podkreślał, że jest teraz w miejscu symbolicznym. Obok, na ulicy Moniuszki, w ówczesnym Młodzieżowym Domu Kultury na zajęciach w DKF zaraził się wirusem kina. - To są czasy formujące młodego człowieka i to wtedy obejrzałem wszystkie fajne filmy, nauczyłem się o nich mówić. Potem była szkoła, przyjaźnie i pierwsze filmy z Władkiem Pasikowskim, który był moim kumplem ze Szkoły Filmowej i Kulturoznawstwa.

Wybitny operator filmowy Paweł Edelman ma swoją  gwiazdę Piotrkowskiej
Autor: EP

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska podkreśla, że kunszt operatorski Pawła Edelmana jest doceniany w kraju i na świecie, a jego zdjęcia na długo zapadają w pamięć. - Wielkość Pawła Edelmana wiąże się z tym, że on w bardzo profesjonalny sposób ukrywa się za tematem, za reżyserem, za różnorodnością filmu, ale zawsze jak się wnika w te filmy, to okazuje się, że najwspanialsze momenty w tych filmach osiągnięte są przez sztukę operatorską.

W Łódzkiej Alei Sławy swoje gwiazdy ma 70 osobowości polskiego kina. Fundatorem gwiazdy Pawła Edelmana jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE