Węgiel brunatny z kopalni Bełchatów już w sprzedaży! Znamy aktualne ceny i zasady

2023-01-03 15:24
Kopalnia Bełchatów
Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Węgiel brunatny będzie można zakupić m.in. w kopalni Bełchatów. Jak to możliwe? Sejm uchwalił poprawkę złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość, która czasowo dopuszcza sprzedaż węgla brunatnego gospodarstwom domowym. Ile zapłacimy za tonę węgla?

Węgiel brunatny. PGE zaczyna sprzedaż

We wtorek, 11 października, władze PGE poinformowały o rozpoczęciu sprzedaży węgla brunatnego odbiorcom indywidualnym.

- Rozpoczęta dziś sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna - W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych.

Jak informuje zarząd firmy, każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK. Te kopalnie to Bełchatów i Turów.

Węgiel brunatny znowu w sprzedaży

Sejm uchwalił poprawkę PiS, która czasowo dopuszcza sprzedaż węgla brunatnego gospodarstwom domowym.

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczym i perspektywą zimy, coraz więcej osób z niepokojem myśli o kosztach ogrzewania gospodarstwa domowego. Szczególnie, że koszt węgla kamiennego jest coraz wyższy, w tej chwili trzeba za niego zapłącić od 3,5 do nawet 4 tysięcy złotych za tonę.

Rząd chce, by ratunkiem w tej ciężkiej sytuacji był węgiel brunatny. W sejmie przyjęto poprawkę PiS, która zmienia ustawę prawo ochrony środowiska oraz ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Przypomnijmy, od czerwca 2022 obowiązywał zakaz palenia węglem brunatnym w gospodarstwie domowym. Teraz miałoby to się zmienić. Poprawka właśnie trafiła do Senatu. 

PGE sprzedaje węgiel brunatny

W przypadku zmiany aktualnych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1MW, obie kopalnie PGE GiEK, czyli Bełchatów i Turów będą gotowe uruchomić na swoim terenie punkty sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. - przekazała nam rzecznik prasowa PGE GiEK

Cena węgla brunatnego

W jakiej cenie jest węgiel brunatny z Bełchatowa? Jak informuje portal belchatow.naszemiasto.pl, tona węgla o uziarnieniu 0 mm - 80 mm kosztuje 191,51 zł brutto. Węgiel brunatny o uziarnieniu 80 mm - 300 mm kosztuje 305,56 zł.

Co trzeba zrobić, żeby kupić węgiel? Przede wszystkim należy złożyć zamówienie telefonicznie. Trzeba również posiadać niezbędne dokumenty.

Jeśli taka cena faktycznie będzie obowiązywać, będzie to oznaczało, że dodatek węglowy pozwoli na zakup prawie 10 ton węgla brunatnego o większym uziarnieniu.

Przypomnijmy, dodatek węglowy to wsparcie dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. 

Rusza X edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Co wybiorą mieszkańcy?

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE