Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Nowy obowiązek dotyczy wszystkich!

i

Autor: pixabay

Prawo

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Nowy obowiązek dotyczy wszystkich!

2023-12-06 15:27

Już niebawem przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury w Krajowym System e-Faktur. Nowy obowiązek najpierw obejmie duże firmy, a później średnie i małe. Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT.

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców. Trzeba będzie się dostosować! 

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkową metodą wystawiania faktur pomiędzy przedsiębiorstwami. Od 1 czerwca 2024 r. obowiązek obejmie duże firmy, a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Teraz KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które chcą przygotować się do wprowadzenia nowego obowiązku fakturowania.

- Funkcjonalności wdrożone w systemie fakultatywnym będą wykorzystywane również gdy system stanie się obowiązkowy. Zatem już teraz istnieje możliwość dostosowania się do większości wymaganych funkcjonalności – informowało Ministerstwo Finansów.

Jak podkreśla resort finansów, od 1 września 2023 r. obowiązuje druga wersja struktury e-Faktury, która będzie niezmienna aż do okresu wdrożenia docelowego rozwiązania.

- Zasadniczo duża część przedsiębiorców czekała z integracją z KSeF do momentu udostępnienia zapowiadanej drugiej wersji struktury – wyjaśniło MF i dodaje, że po udostępnieniu zaktualizowanej struktury widoczny jest wzrost zainteresowania systemem.

- W czwartym kwartale 2023 r. planujemy udostępnienie dokumentacji technicznej do pozostałych funkcjonalności, a w szczególności do trybu awaryjnego. Planujemy również udostępnienie aplikacji mobilnej KSeF umożliwiającej wystawianie oraz dostęp do e-faktur – podało ministerstwo.

Kary za wystawianie faktur poza  Krajowym Systemem e-Faktur 

Zgodnie z przepisami ustawy wdrażającej Krajowy System e- Faktur, ewentualna kara pieniężna będzie nakładana w drodze decyzji, w wysokości do 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku, w wysokości do 18,7 proc. kwoty należności ogółem, wykazanej na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur.

- Wprowadzenie kar ma na celu wyegzekwowanie wymaganych w ustawie obowiązków. Kary mają charakter prewencyjny, tak aby system ten spełnił swoje cele. Wystawianie faktur przy użyciu KSeF oraz przesłania faktur w wymaganym terminie do KSeF przyniesie pozytywne skutki zarówno po stronie podatników jaki i administracji. Pozwoli na dalsze ograniczenie skali oszustw podatkowych typu znikający podatnik. Jeśli zdarzą się sytuacje wymagające ukarania, ważne jest aby organy administracji skarbowej były w tej sytuacji szybkie i skuteczne" - stwierdził resort finansów. 

Zapewnił, że wymierzając karę pieniężną, organ administracji publicznej będzie brał pod uwagę okoliczności naruszenia prawa, częstotliwość niedopełniania w przeszłości obowiązku, uprzednie ukaranie za to samo zachowanie, stopień przyczynienia się strony, działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, wysokość korzyści, którą strona osiągnęła, a w przypadku osoby fizycznej warunki osobiste strony, na którą administracyjna kara pieniężna jest nakładana. W przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej, organ podatkowy będzie mógł także odstąpić od nałożenia kary.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE