Urlop dla przedsiębiorców płatny przez państwo. To jeden z konkretów KO

i

Autor: pixabay,archiwum

Wybory 2023

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców. Szykuje się rewolucja w opłacaniu składek

2023-10-30 9:16

Urlop dla przedsiębiorców - to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, która może już niebawem wejść w życie. Wyjaśniamy, na czym mają polegać wakacje od ZUS oraz ile będzie mógł zaoszczędzić przedsiębiorca, jeśli rozwiązanie zostanie wprowadzone.

Wakacje od ZUS dla przedsiębiorców

W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej znalazło wiele postulatów dla przedsiębiorców, m.in. zniesienie zakazu handlu w niedzielę, płacenie za zwolnienie chorobowe przez ZUS od pierwszego dnia choroby, obniżenie VAT dla sektora beauty do 8 proc., skrócenie kontroli skarbowych do 6 dni. Jednym ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów był także "Urlop dla przedsiębiorców", który wywołał ożywione dyskusje jeszcze przed wyborami.  

Na czym ma polegać urlop dla przedsiębiorców? 

- Urlop dla przedsiębiorcy to jeden miesiąc w roku bez składek na ubezpieczenia społeczne, ale ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. I wreszcie to, na co chyba wszyscy czekają - zryczałtowana składka zdrowotna - mówiła posłanka Izabela Leszczyna.

Oznacza to, że przedsiębiorcy mogliby nie tylko nie płacić przez jeden miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne, ale dodatkowy otrzymaliby zasiłek. Na jaką kwotę mógłby liczyć samozatrudniony lub mikroprzedsiębiorca? Gdyby to rozwiązanie zostało wprowadzone teraz, byłaby to kwota 1800 złotych brutto. W przyszłym roku natomiast wzrosłaby do 2150 złotych brutto. Do tego należałoby doliczyć koszty składek na ubezpieczenia społeczne, których w czasie urlopu przedsiębiorca nie musiałby płacić. 

Dodatkowo politycy, którzy prawdopodobnie stworzą nowy rząd koalicyjny, rozważają wydłużenie wakacji od ZUS do trzech lub nawet 6 miesięcy dla przedsiębiorców, którzy nie uzyskali dochodu lub ponieśli stratę z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Quiz. Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę