Ile wyniesie 14 emerytura 2022? Kto ją dostanie? Kiedy będzie wypłacana?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Emerytury

Seniorzy dostaną rekordowo wysokie emerytury? Rządzący walczą o ich głosy w wyborach

2023-08-23 7:28

Rządzący walczą o głosy seniorów w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Najpierw ogłosili, że leki będą darmowe dla osób, które skończyły 65 lat, teraz ma pojawić się kolejna obietnica. PiS chce w przyszłym roku zmienić zasady waloryzacji emerytur i rent.

Waloryzacja emerytur i rent na nowych zasadach?

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, PiS zamierza wprowadzić istotne zmiany w waloryzacji świadczeń emerytalnych. Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca, która polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez tzw. wskaźnik waloryzacji. Obecnie jest to średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Po zmianach planowanych przez rząd podwyżki emerytur miałyby być ustalane w oparciu o wskaźnik wynoszący nie 20 proc., lecz 50 proc. realnego wzrostu płac.

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 114,8 proc, ponieważ średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 114,8 proc. Natomiast realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. wyniósł 97,9 proc. Innymi słowy inflacja była wyższa niż wzrost wynagrodzeń, dlatego wskaźnik realnego wzrostu płac nie był brany pod uwagę. Rządzący zdecydowali się w 2023 roku na waloryzację kwotowo-procentową z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. 

Od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1588,44 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1191,33 zł, a świadczenie przedemerytalne – 1600,70 zł.

Na jaką podwyżkę emerytur mogą liczyć seniorzy?

Trudno oszacować, na jaką podwyżkę emerytur i rent seniorzy mogliby liczyć po wprowadzeniu zmian w przyszłym roku, ponieważ nie wiadomo, o ile wzrosną wynagrodzenia.

Jak podaje Wyborcza, powołując się na prognozy rządu, w przyszłym roku waloryzacja może wynieść 10,19 proc. Oznaczałoby to, że najniższa emerytura wzrosłaby o 161,86 zł brutto i wyniosła po podwyżce 1750,30 zł brutto. Natomiast przeciętna emerytura mogłaby wzrosnąć o około 300 złotych.

Gdyby jednak rządzący wprowadzili waloryzację kwotowo-procentową z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto, najniższa emerytura wzrosłaby do 1838,44 zł. 

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Listen on Spreaker.