200 zł dla tej grupy emerytów

i

Autor: Pixabay.com

Emerytury

Ci emeryci dostaną prawie 200 zł więcej! Zobacz kwoty emerytury po waloryzacji

2023-06-25 16:50

Rząd przyjął projekt Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2023-2026. W zakładanym na budżecie znaleziono fundusze na podwyżkę emerytur. Waloryzacja w następnych latach powinna przynosić kolejne podwyżki. Jest grupa emerytów, którzy dostaną prawie 200 zł podwyżki!

Pracując nad przyszłorocznym budżetem, rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2023-2026. Ze zmian, które zakłada na pewno ucieszą się emeryci. „Fakt” zwrócił uwagę na znajdujące się tam prognozy. Wynika z nich, że przyszłoroczna waloryzacja nie powinna być niższa niż 12%. Natomiast ta z 2025 roku powinna wynieść ok. 6,5%.

Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka?

Jak to wpłynie na budżety emerytów? Aktualnie minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, od 1 marca 2024 r. wzrosłaby o 190 zł brutto. W 2025 r. ta kwota wzrośnie o kolejne 115 zł brutto.

W planie uwzględniono również czternaste emerytury. Wyniesie ona tyle samo co minimalne świadczenie, czyli obecnie jest to 1588 zł brutto. Jednak inaczej będzie w przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł, „czternastka” będzie zmniejszana wedle zasady „Złotówka za złotówkę” - za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Jak podaje money.pl, w tym roku „czternastki” mają być wypłacone na przełomie sierpnia i września. Wszystko wskazuje na to, że nie zostaną zwolnione z podatku.

Podwyżki emerytur niezależne od inflacji

Podwyżki są planowane nawet przy prognozowanym spadku inflacji. Wiceminister finansów, Piotr Patkowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że będzie ona spadać. W tym roku, średnia inflacja ma wynieść ok. 12%. Jednak w przyszłym ma już spaść do 6,5%, a w 2025 r. do 3,9%.

25-latek podejrzany o zdewastowanie pomnika Jana Pawła II przed łódzką katedrą zatrzymany
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE