winnica

i

Autor: Pexels

Relaks

W Łódzkiem znajdziemy kilka winnic. Gdzie się znajdują?

2023-10-04 15:22

By zwiedzić piękne winnice, wcale nie musimy się daleko wybierać. Okazuje się, że w województwie łódzkim jest ich aż pięć. Gdzie się znajdują i co oferują? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Winnice w województwie łódzkim. Gdzie się znajdują?

W regionie łódzkim możemy skorzystać aż z pięciu winnic, a każda z nich wyróżnia się czymś innym. Najbliższa znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Łodzi. Co oferują poszczególne winnice i gdzie dokładnie są zlokalizowane? Już spieszymy z odpowiedzią.

  • Winnica Sopel, Ziewanice 49W 

W ofercie winnicy znajdziemy wino czerwone i białe, wytrawne i półwytrawne. Tutaj poza samą degustacją win, na miejscu prowadzony jest ośrodek agroturystyczny. 

  • Winnica Dom Jantoń - Wymysłów Francuski 3

Dom Jantoń wraz ze stajnią i winiarnią otoczony jest około dwuhektarową winnicą. Szczepy winorośli są tu bardzo dokładnie dobierane do uwarunkowań glebowych i klimatu. Winnica powstała w 2013 roku, a początkowo wykorzystywana była jedynie na potrzeby rodziny właścicieli.

Znajdziemy tutaj wina białe, różowe oraz wina naturalnie słodkie, z późnego zbioru. Ponadto właściciele specjalizują się w produkcji win musujących, które wytwarzane są metodą wtórnej fermentacji w butelce (klasyczną/tradycyjną). Butelki spędzają często ponad rok w piwnicy.

  • Winnica Smolis - ul. Moniuszki 13A, Brzeziny

Winnica znajdująca się najbliżej Łodzi, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w miejscowości Brzeziny. Na powierzchni 1,2 ha uprawianych jest obecnie ok. 4 tys. krzewów winorośli.

Uprawiane na terenie winnicy szczepy dobierane są pod kątem produkcji win musujących. Wina białe wytwarzane są z Seyval Blanc i Chardonnay. Wina różowe z kolei powstają z odmian Seyval Blanc, Pinot Meunier i Chardonnay.

  • Winnica Natale - Łasieczniki 63

Winnica znajdująca się niedaleko Łowicza. To miejsce stworzone i rozwijane z pasją przez rodzinę Frączyk, która przed laty sprowadziła krzewy winorośli prosto z Francji, co stanowiło moment kulminacyjny. Obecnie na jej terenie uprawiane są dwa szczepy winorośli - Léon millot – czerwone oraz Seyval Blank - białe. Winnicę można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się.

W winnicy istnieje możliwość zakupu wina, zarówno jako pojedyncze butelki, jak i zestawy prezentowe w eleganckim, drewnianym opakowaniu. W ofercie znajdziemy czerwone wino półwytrawne, białe wino półwytrawne, białe wino musujące.

  • Winnica Witaj Słońce - Mnich-Probostwo 1

Winnica znajduje się nieopodal Kutna. To miejsce, w którym można spędzić czas w zależności od własnych upodobań. Wizytę i wszystkie detale z nią związane, takie jak pora śniadania, degustacja czy zwiedzanie winnicy, można ustalić indywidualnie z właścicielami. Istnieje również możliwość, by pobyć tam w samotności.

Marka polskiej gospodarki - wsparcie inwestycji zagranicznych

Teatr Jaracza rozpoczyna nowy sezon w wielkim stylu. Monodram "Ifigenia ze Splott" robi wrażenie!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE