W łódzkiej podstawówce powstała pracownia ceramiczna

2020-10-15 15:50 Kinga Baryga
SP 70
Autor: K Baryga

Koło garncarskie, piec do wypalania glinianych naczyń, szpatułki, dłuta – wszystko co potrzeba do zrobienia glinianego naczynia znajduje się w pierwszej szkolnej pracowni ceramicznej.

„Nie święci garnki lepią, ale i sportowcy też” – to projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi. W ramach projektu powstała pracownia ceramiczna, sala do tenisa stołowego a także szatnie. Mówi Bogumiła Cichacz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi.

- Ta myśl o pracowni kiełkowała już od wielu lat. Kiedy pojawił się w Łodzi Budżet Obywatelski, trzeba było w pewnym momencie przekuć ją na ideę budżetu. I tak oto jesteśmy w pracowni, w której już odbyły się pierwsze lekcje. –dodaje dyrektor szkoły.

- Zaczyna się od rzeczy najprostszych, czyli od zapoznania się z gliną, od samego dotyku, od posługiwania się najprostszymi narzędziami, takimi jak szpatułka, patyczek zaostrzony, na późniejszym etapie wałek do ciasta. I one już pozwalają na wykonanie pierwszych form rzeźbiarskich. Dzieci bardzo fajnie relaksująco reagują na zajęcia, które przy stołach prowadzimy, gdzie lepią ręcznie - mówi Marcin Wojtczak – opiekun pracowni ceramicznej w SP nr 70 w Łodzi.

Koszt całego projektu to ponad 1,2 mln zł. W ramach projektu wyremontowane zostały pomieszczenia w szkolnej piwnicy,a w jednym z nich powstała pracownia ceramiczna, której wyposażenie kosztowało ponad 40 tys. zł.