W Łodzi uruchomiono dom dla uchodźców. Mieszka w nim już ponad 90 osób

2022-11-30 10:43
Ukraina Bird
Autor: Pixabay

Na łódzkim Radogoszczu uruchomiono właśnie Dom dla uchodźców Fundacji Leny Grochowskiej. Powstał on przy ulicy Okoniowej, w dawnym budynku biurowo-technicznym Orange. Docelowo tu zamieszkać 200 uchodźców, w tej chwili jest to już 90 osób.

Wyjątkowe miejsce dla uchodźców w Łodzi

W dawnym budynku biurowo-technicznym firmy Orange przy ulicy Okoniowej na Ragodoszczu powstał dom dla uchodźców. Budynek ze względu na postęp technologiczny stał w ostatnim czasie pusty więc firma zdecydowała się udostępnić go potrzebującym uchodźcom. Wyremontowany został przy pomocy Fundacji Leny Grochowskiej.

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku z w ramach Grupy Arche, aby pomagać Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny. Od tego czasu sprowadziła do Polski setki rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz z Ukrainy.

Dom zamieszkuje już ponad 90 osób

W łódzkim domu dla uchodźców pojawiły się w większości osoby, które zamieszkiwały inne domu Orange w Polsce. Obecnie w placówce mieszka już 90 osób, głównie mamy i babcie z małymi dziećmi. Docelowo mieszkańców będzie około 200.

Mieszkańcy nie płacą za pobyt do końca roku 2022 roku dzięki programowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mają również zapewnione wyżywienie. Dodatkowo, pracownicy powiatowego urzędu pracy zarejestrowali chętnych do pracy i przedstawili oferty, okoliczne szkoły przyjęły uczniów, a przychodnie zaczęły świadczyć opiekę potrzebującym. 

Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź. Ubrania za darmo dla najbardziej potrzebujących

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE