W Łodzi powstają zielone przystanki. Jak będą wyglądać?

2022-12-30 15:04
W Łodzi powstają zielone przystanki
Autor: UMŁ W Łodzi powstają zielone przystanki

Dziewięć zielonych przystanków powstanie do końca 2022 roku w Łodzi. Zgodnie z pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców Łodzi do Budżetu Obywatelskiego, na przystankach pojawią się donice z niskimi nasadzeniami oraz roślinami pnącymi. Zielone przystanki zlokalizowane będą na osiedlu Teofilów-Wielkopolska, na Retkini i w Śródmieściu.

Zielone przystanki to pomysł zgłoszony przez mieszkańców Łodzi do Budżetu Obywatelskiego. Do końca 2022 roku na osiedlu Teofilów-Wielkopolska, na Retkini i w Śródmieściu powstanie 9 takich przystanków. Na zielonych prztystankach pojawią się donice z niskimi nasadzeniami oraz roślinami pnącymi. Ponadto na przystanku Pomorska/Tamka zamontowana zostanie nowa zielona wiata z dachem pokrytym specjalną matą z nasadzeniami roślin, za wiatą zaś rośliny będą posadzone w gruncie.

- Zalet takich miejsc jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim to dodatkowa zieleń w ruchliwej i często zabetonowanej części miasta, która obniża temperaturę i ogranicza tzw. miejską wyspę ciepła - mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, w słoneczny letni dzień dachy na tradycyjnym przystanku rozgrzewają się nawet do 45 stopni. Zielony przystanek zapewni temperaturę niższą nawet o 10 stopni i zagwarantuje efektywne wykorzystanie wód opadowych. Ponadto niezazielenione wiaty przystankowe mogą stanowić szklane pułapki dla ptaków.

W Łodzi powstają zielone przystanki
Autor: UMŁ W Łodzi powstają zielone przystanki

Łącznie do końca grudnia w Łodzi powstanie 9 zielonych przystanków:

  • przystanek nr 0849 (Pomorska / Tamka)
  • przystanek nr 1233 (Tymienieckiego / Kilińskiego)
  • przystanek nr 2001 (Wólczańska / Skorupki)
  • przystaneki nr 1378 (Wyszyńskiego / Waltera-Janke)
  • przystanek nr 1380 (Wyszyńskiego / Waltera-Janke)
  • przystanek nr 0010 (ul. Aleksandrowska/ Traktorowa)
  • przystanek nr 0016 (ul. Aleksandrowska/ Traktorowa)
  • przystanek nr 0012 (Aleksandrowska/Bielicowa)
  • przystanek nr 0014 (Aleksandrowska/Bielicowa)
Potrącenie rowerzystki uchwycił miejski monitoring
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE