Ulica Mielczarskiego zmieni się nie do poznania. Zobacz, jak będzie wyglądała po remoncie

2022-10-04 17:01

Ulica Mielczarskiego w Łodzi zmieni się nie do poznania. Powstanie kolejny w centrum woonerf. Obecnie trwają remonty czterech kamienic, a w przyszłości, z inicjatywy prywatnych inwestorów, staną tam dwa nowe budynki.

Ulica Mielczarskiego zyska zupełnie nowy wygląd. Zamiast niezbyt przyjemnej okolicy, łodzianie zyskają woonerf – atrakcyjną i bezpieczną przestrzeń o spokojnym ruchu samochodowym. Przyjazne dla mieszkańców miejsce połączy funkcje ulicy, deptaku i parkingów.

Wizualizacje ul. Mielczarskiego

Pierwsze prace już się rozpoczęły. W trakcie remontu są cztery kamienice. Powstaną też nowe lokale mieszkalne, które budują prywatni inwestorzy. Zmieni się prawie wszystko. Zostanie położona nowa nawierzchnia, mieszkańcy skorzystają z takich elementów małej architektury jak ławki, stojaki na rowery, czy kosze na śmieci. Już istniejący dwustronny szpaler zieleni zyska nową roślinność. Ze względu na wygodę mieszkańców ilość miejsc parkingowych będzie podobna do obecnej.

- W ramach inwestycji zrobimy też dwa przebicia, które połączą ul. Mielczarskiego z Ogrodami Karskiego: pomiędzy budynkami przy Mielczarskiego 33 i 35 oraz przez Mielczarskiego 25. Koszt inwestycji to 19 mln złotych. A przypomnę, że trwa tu już modernizacja 4 miejskich kamienic Mielczarskiego 3, 15, 22 i 33. Prace są zaawansowane, a ich efekt będziemy oglądać już wiosną 2023 r. Warto zaś podkreślić. że zmiany, które przechodzą te rejony miasta docenili prywatni inwestorzy. Spółka AVA Development wznosi 6-piętrowy dom przy ul. Mielczarskiego 9, a spółka Revisit Home zagospodaruje w podobny sposób sąsiednią działkę nr 11 - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Tworząc projekt pomyślano o potrzebach mieszkańców. Powstaną przejścia z nową nawierzchnią, która ułatwi przemieszczanie się.

- Inwestycja obejmuje przebudowę ul. Mielczarskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, sieciową oraz zagospodarowaniem przestrzeni na funkcje woonerfu. W ramach inwestycji powstaną przebicia. Jedno, wewnątrzkwartałowe łączyć będzie ul. Mielczarskiego i Ogrody Karskiego wzdłuż zachodniej elewacji posesji Mielczarskiego 33. Powstanie w pasie terenu o szerokości ok. 11 m, w miejscu dzikiej ścieżki wykorzystywanej przez mieszkańców pomiędzy budynkami przy ul. Mielczarskiego 33 i 35. Drugi pasaż czyli pieszo-rowerowe przebicie wewnątrzkwartałowe połączy ul. Mielczarskiego z Ogrodami Karskiego poprzez posesję Mielczarskiego 25 - dodaje Agnieszka Kowalewska - Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Prace kamienic na Mielczarskiego 3, 15, 22 i 33 są zaawansowane. Ich koniec nastąpi już w 2023 roku.

Prace przy Mielczarskiego 3, według planu skończą się w połowie przyszłego roku. Obecnie trwa: izolacja fundamentów, zabezpieczanie konstrukcji dachu, montaż sufitów podwieszanych na parterze, budowa ścianek działowych, renowacja drzwi, okien i montaż instalacji sanitarnych.

Na Mielczarskiego 15 trwają już prace wykończeniowe, które skończą się wiosną 2023 roku. Robotnicy zajmują się malowaniem ścian i sufitów, układaniem płytek, pracami instalacyjnymi. Blisko końca są prace sztukatorskie elewacji frontowej, której górna część została już pomalowana. Na zewnątrz montowana jest altana i ogrodzenie na granicy z działką przy Ogrodowej 28D, a w przeciągu kilku dni rozpocznie się układanie kostki granitowej.

Najpóźniej skończą się prace przy Mielczarskiego 22, bo w drugiej połowie 2023 roku. Tam trwają konstrukcyjno-budowlane polegające między innymi na wymianie starych stropów czy rozprowadzaniu instalacji kanalizacyjnej. Na parterze wylano beton pod posadzki, na I piętrze murowane są ściany i odtwarzane balkony.

Końca remontu przy Mielczarskiego 33 należy wyczekiwać wiosną. Trwają prace wykończeniowe oraz montaż stolarki okiennej, tak by zamknąć obiekt i podczas zimy realizować prace wewnątrz budynku.

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE