Tyle wyniesie bon senioralny. Kto otrzyma wsparcie od rządu?

i

Autor: pixabay

Seniorzy

Tyle wyniesie bon senioralny. Kto otrzyma wsparcie od rządu?

2024-03-12 15:43

Zapowiadana przez rząd ustawa o bonie senioralnym ma być gotowa na sto dni rządu. Minister ds. polityki senioralnej zdradziła szczegóły. Sprawdź, ile wyniesie nowe wsparcie dla seniorów oraz kto będzie mógł z niego skorzystać.

Bon senioralny na 100 dni rządu

Coraz bliżej do wprowadzenia długo wyczekiwanego przez Polaków bonu senioralnego. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, zapytana w TVP Info o bon senioralny, zapewniła, że ustawa jest już przygotowana i jest do niej przygotowany program.

- Tak jak zapowiedzieliśmy, na 100 dni rządu będzie (...) gotowy – zapewniła minister.

Ile wyniesie bon senioralny i kto go dostanie?

Bon senioralny ma być nową formą wsparcia dla osób starszych i przybrać formę dofinansowania usług opiekuńczych. Założenie jest takie, że samorządy mają przekazywać środki pieniężne na opiekę nad seniorem w miejscu jego zamieszkania. Jak na razie nie wiadomo, ile wyniesie bon senioralny, ale ze wcześniejszych zapowiedzi wynika, że osoby, które będą potrzebować największej liczby godzin opieki, będą mogły liczyć nawet na 2 tys. złotych. O formie pomocy mają decydować pracownicy socjalni. Co istotne, to samorządy mają opłacać usługi opiekuńcze, co oznacza, ze bon prawdopodobnie nie będzie wypłacany w formie gotówki.

Plusem programu ma być dodatkowa walka z szarą strefą.

- Rodziny muszą sobie radzić jak mogą, dlatego kwitnie dzisiaj szara strefa. (...) Kiedy my wypuścimy ten bon opiekuńczy na rynek, to wtedy jest szansa, że ci ludzie z tej szarej strefy będą mogli legalnie pracować – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Atrakcje dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Konstantynowie. Placówka szuka chętnych do odwiedzenia seniorów

STOP wykluczeniu cyfrowemu seniorów