Wybory samorządowe 2024

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Wybory samorządowe 2024 (zdj. ilustracyjne)

Wybory samorządowe 2024

To jeszcze nie koniec? W Brzezinach może być trzecia tura wyborów samorządowych!

2024-04-27 17:28

W niedzielę (21 kwietnia), w drugiej turze wyborów samorządowych, mieszkańcy Brzezin (woj. łódzkie) wybrali burmistrza. Niewykluczone jednak, że będą musieli zagłosować po raz trzeci. Do sądu wpłynął protest wyborczy jednego z kandydatów, który twierdzi, że jedna z komisji wyborczych pomyliła się przy liczeniu głosów w trakcie pierwszej tury, przypisując głosy oddane na niego innemu kandydatowi o tym samym imieniu.

W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów samorządowych, która miała ostatecznie wyłonić nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów. W Brzezinach (woj. łódzkie) wybory na burmistrza zdecydowanie wygrał Dariusz Guzek, którego poparło 69,44 proc. wyborców. Niespodziewanie jednak sytuacja w tym 12-tysięcznym mieście może się mocno skomplikować i niewykluczone, że do wyłonienia burmistrza konieczna będzie trzecia tura wyborów.

Wyniki II tury wyborów na burmistrza Brzezin:

  1. Dariusz Guzek (KWW Dariusza Guzka) - 2405 głosów (70,34 proc.)
  2. Ilona Skipor (KWW Ilona Skipor Skuteczni Dla Brzezin) - 1014 głosów (29,66 proc.)

Do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynął protest wyborczy Daniela Szymczaka – kandydata na burmistrza, który w pierwszej turze wyborów zajął trzecie miejsce, przegrywając z drugą Iloną Skipor zaledwie o 4 głosy. Te kilka głosów zadecydowało, że Szymczaka zabrakło w drugiej turze. Tymczasem zdaniem kandydata, który wniósł protest, członkowie jednej z komisji liczącej głosy mieli pomylić dwóch kandydatów o imieniu Daniel i ok. 100 głosów oddanych na Daniela Szymczaka mieli omyłkowo przypisać Danielowi Nawrockiemu. Gdyby te informacje się potwierdziły, do drugiej tury, zamiast dotychczasowej burmistrz Ilony Skipor, wszedłby Daniel Szymczak.

Wyniki I tury wyborów na burmistrza Brzezin:

  1. Dariusz Guzek (KWW Dariusza Guzka) - 1582 głosy (33,00 proc.)
  2. Ilona Skipor (KWW Ilona Skipor Skuteczni Dla Brzezin) - 1188 głosów (24,78 proc.)
  3. Daniel Szymczak (KWW Wyborców Mieszkańców Ziemi Brzezińskiej) – 1184 głosy (24,70 proc.)
  4. Daniel Nawrocki (KW Stowarzyszenie Wspólnota Obywatelska Powiatu Brzezińskiego) – 840 głosów (17,52 proc.)

Na rozpatrzenie protestu sąd ma 30 dni. Jeśli rozpatrzy go pozytywnie i zdecyduje o ponownym przeliczeniu głosów, może się okazać, że trzeba będzie powtórzyć głosowanie. Jeśli potwierdziłoby się bowiem, że Daniel Szymczak w pierwszej turze otrzymał więcej głosów od Ilony Skipor, to druga tura wyborów musiałaby zostać powtórzona, a zmierzyliby się w niej wówczas Dariusz Guzek i Daniel Szymczak.

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyników wyborów samorządowych?