Szczyt OBWE w Łodzi. Zamknięty dworzec, utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej

2022-12-02 15:22
Łódź Fabryczna od strony wschodniej
Autor: archiwum serwisu Łódź Fabryczna od strony wschodniej, z widokiem na wielopoziomowy układ drogowy przy ul. Nowowęglowej, obsługujący dworzec autobusowy i parkingi podziemne. W północnej fasadzie widoczny odtworzony obrys dworca projektu Adolfa Schimmelpfenniga. Fot. Marcin Czechowicz

1 i 2 grudnia w Łodzi odbędzie się spotkanie członkowskie przedstawicieli OBWE organizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Od środy (30 listopada) do piątku (2 grudnia) mieszkańców Łodzi czekają duże utrudnienia – zamknięty zostanie częściowo dworzec Łódź Fabryczna, część ulic zostanie wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej będą kursować zmienionymi trasami.

Szczyt OBWE w Łodzi. Utrudnienia

Szczyt OBWE w Łodzi odbędzie się 1 i 2 grudnia. Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie spotykać się będą w budynkach EC1 przy ul. Targowej oraz w salach konferencyjnych dworca Łódź Fabryczna.

Aby zapewnić im bezpieczeństwo, w wielu rejonach miastach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, zmienionymi trasami pojadą też pojazdy komunikacji miejskiej. Pierwsze utrudnienia pojawią się już w środę (30 listopada) w godzinach popołudniowych.

Delegacje biorące udział w szczycie OBWE wjadą do Łodzi od strony węzłów autostradowych oraz z łódzkiego lotniska. Na trasach ich przejazdów policja i służby bezpieczeństwa wstrzymywać będą czasowo ruch pojazdów.

Szczyt OBWE w Łodzi. Zamknięte ulice i część dworca Łódź Fabryczna

Od środy (30 listopada) do piątku (2 grudnia) zamknięte dla ruchu zostaną ul. Sass-Zdort i plac Dąbrowskiego, a czasowo także ul. Orla i ul. Tuwima. Pojawią się również zakazy parkowania na ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, Łąkowej przy Mickiewicza, pl. Dąbrowskiego, Tuwima od Targowej do Kilińskiego oraz Kilińskiego przy parku Sienkiewicza. Zakaz parkowania dotyczyć będzie również mieszkańców.

Zamknięta dla ruchu zostanie też część autobusowa dworca Łódź Fabryczna. Do dyspozycji pozostanie jedynie część kolejowa. Autobusy odjeżdżające do Piotrkowa Trybunalskiego odjeżdżać będą z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na południowej jezdni al. Rodziny Poznańskich. Pozostałe autobusy dalekobieżne od środy (30 listopada) do piątku (2 grudnia) odjeżdżać będą z placu Mikulskiego (krańcówka przy ul. Wydawniczej). Aby ułatwić dotarcie do nowych przystanków, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez całą dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a placem Mikulskiego.

Szczyt OBWE w Łodzi. Zmiany w kursowaniu MPK Łódź

Utrudnienia czekają również pasażerów komunikacji miejskiej – zmienionymi trasami pojadą autobusy i tramwaje kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Stałe zmiany w komunikacji będą obowiązywać od środy (30 listopada) do piątku (2 grudnia), a czasowe zmiany tras w godzinach południowych 30 listopada oraz w godzinach porannego i popołudniowego szczytu 1 i 2 grudnia.

Linie 12 i 18 kursować będą przez ul. Rodziny Poznańskich, Węglową i Tramwajową. Na tych liniach możemy spodziewać się dużych utrudnień ze względu na sąsiedztwo szczytu i dojazdy uprzywilejowanych kolumn pojazdów, podczas których pojawią się przekierowania na trasę objazdową przez Piłsudskiego i Kopcińskiego. Natomiast linia 9 będzie kursować na Radiostację.

Autobusy dojeżdżające na dworzec Łódź Fabryczna pojadą ul. Jaracza i Polskiej Organizacji Wojskowej do Rodziny Poznańskich, a w drugą stronę będą kursować ul Uniwersytecką w kierunku ronda Solidarności lub Jaracza do Sterlinga.

W trakcie wstrzymania ruchu na ul. Tuwima, autobusy linii 80 i 83 pojadą trasą objazdową w stronę centrum przez Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Traugutta i Sienkiewicza do Tuwima. W drugą stronę pojadą przez Struga, Wólczańską, Radwańską, Brzeźną, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Fabryczną i Przędzalnianą do Piłsudskiego lub Tuwima. W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1, która kursować będzie na trasie: Dworzec Łódź Chojny, Kilińskiego, Wigury, Sienkiewicza, Brzeźną, Piotrkowska, Tymienieckiego, Kilińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Bankowa, Śląską, Dworzec Łódź Chojny.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE