Szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci. Sprawdź, przed czym ochronią twoje dziecko

i

Autor: pexels

Szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci. Sprawdź, przed czym ochronią twoje dziecko

2023-03-07 10:28

Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat ruszą w Polsce jeszcze w 2023 r. Sprawdź, przed czym chronią i czy warto zaszczepić dziecko.

Szczepienia przeciw HPV. Od kiedy będzie można zaszczepić dziecko?

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Program ma ruszyć 1 czerwca 2023 roku. 

 - Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek - informował minister Niedzielski.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepionka zalecana jest przez Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

To, że powszechne szczepienia przeciwko HPV są skuteczną bronią przeciwko nowotworom pokazuje przykład Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 r., a od 2013 r. - chłopcy. Efekt jest taki, że Australia ma jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy.

Wirus HPV - co to takiego?

HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Zakażenie HPV jest w 100 proc. odpowiedzialne za raka szyjki macicy (nie ma raka szyjki macicy bez wcześniejszego zakażenia HPV), będącego czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie i jednocześnie drugim wśród młodych kobiet w wieku od 15 do 44 lat.

Dodatkowo zakażenie tym wirusem w 87 proc. odpowiada za raka odbytu, a w 70 proc. za raka pochwy. Ponadto może przyczyniać się do rozwoju rzadszych nowotworów, takich jak rak prącia i odbytu.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest także w 90 proc. przyczyną brodawek narządów płciowych - tzw. kłykcin kończystych. 

Pokonała raka, żeby szyć misie