Symulator starości w Urzędzie Miasta Łodzi. To lekcja empatii !

2022-05-17 22:20
symulator starości w UMŁ
Autor: mat.UMŁ

Starsze osoby mają problemy z poruszaniem się, źle słyszą i gorzej widzą. Na jakie bariery natrafiają seniorzy, którzy przychoda do urzędu? Młodym i sprawnym ludziom trudno to sobie wyobrazić, dlatego pracownicy szkolili się na symulatorze starości.

W czasie szkolenia urzędnicy zakładali na siebie specjalny kostium, który sprawia, że ma się sztywne stawy, znacznie gorzej się chodzi, widzi i słyszy.

Symulator starości to są pewne elememty, które maja nam zobrazowwać co czuje osoba starsza, poznajemy wszystkie ograniczenia, które pojawiaja się w starszym wieku. Mamy też kule i balkonik,  czyli to z czym seniorzy mierzą się na co dzień. To najlepsza lekcja empatii - tłumaczy prowadząca szkolenie Monika Mularska Kucharek.

Urzędnicy mogli się przekonać, że niełatwo być seniorem. Symulator włożył na siebie pracujący w UMŁ Łukasz Prykowski.

Przede wszystkim niewiele widzę, bo przez te okulary wszystko jest zamglone. Trudno mi jest rozpoznać osoby które są tutaj w pokoju. Czucia nie mam, bo mam takie grube rękawice, pewnie za chwilę trudno mi będzie włączyć przyciski w windzie. Mam bardzo duże obciązenie na udach, łydkach i klatce piersiowej. Musiałem od razu usiąść, bo czuję że ten ciężar jst przytłaczający. Mam ograniczone zgięcie nogi i rąk. Muszę się poruszać bardzo powoli - mówił urzędnik.

Urzędnicy musieli też wykonać różne zadanie, na przykład dotrzeć do wyznaczonego wcześniej pomieszczenia pokonując przy tym korytarze i schody.

Celem szkolenia było uwrażliwienie urzędników na potrzeby seniorów, by mogli lepiej zrozumieć z jakimi ograniczeniami zmagają się starsi łodzianie, którzy przychodza załatwić sprawy do magistratu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE