Światowe media piszą o słowach Kaczyńskiego na temat dzietności w Polsce. "Polski polityk budzi śmiech"

2022-11-08 10:08
Światowe media rozpisują się o słowach Kaczyńskiego na temat dzietności w Polsce
Autor: PAP/Tomasz Waszczuk/ print screen (apnews.com, brisbanetimes.com, auberliner-kurier.de,news.sky.com, tr.euronews.com)

Słowa Jarosława Kaczyńskiego na temat niskiej dzietności w Polsce, spowodowanej "dawaniem w szyję" przez młode kobiety, odbiły się szerokim echem w światowych mediach. Wypowiedź prezesa PiS pojawiła się w media europejskich, amerykańskich, a nawet australijskich.

W czasie sobotniego spotkania z mieszkańcami Ełku Jarosław Kaczyński prawdopodobnie nie podejrzewał, że będzie się o nim rozpisywał cały świat. Prezes PiS został zapytany na Warmii i Mazurach o wsparcie dla polskich rodzin. W czasie wystąpienia podkreślił, że PiS zamierza podtrzymać wszystkie dotychczasowe działania i podjąć kolejne kroki w celu zwiększenia dzietności w kraju. Jarosław Kaczyński pokusił się także o postawienie śmiałej tezy, jakoby nadużywanie alkoholu przez młode kobiety było jedną z przyczyn niskiej dzietności w Polsce. 

- Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25 roku życia dziewczęta, młode kobiety, piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Pamiętajcie, że mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przeciętnie przez 20 lat. Jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych, a kobieta tylko dwa"- zaznaczył.

W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślił, że nie jest zwolennikiem "bardzo wczesnego macierzyństwa", ponieważ "kobieta musi dojrzeć do tego, aby być matką".

- Ale jak do 25 roku życia daje w szyję, to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach - ocenił prezes PiS.

Po słowach Jarosława Kaczyńskiego zawrzało nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Prezes PiS stał się bohaterem artykułów w wielu poczytnych dziennikach i internetowych serwisach informacyjnych. 

Agencja prasowa Associated Press napisała "Polish leader blames low birthrate on women using alcohol" (tłum. Polski lider wini za niski przyrost naturalny kobiety nadużywające alkoholu).

Jarosław Kaczyński w Associated Press
Autor: apnews.com/print screen

Depeszę Associated Press, pod tym samym tytułem, opublikował także Washington Post. 

Na bardziej dosadny tytuł pozwolił sobie australijski The Brisbane Times. Portal napisał "Polish politician draws laughter linking low birth rate to women drinking", czyli "Polski polityk budzi śmiech wiążąc niski przyrost naturalny z piciem przez kobiety". Na zdjęciu ilustrującym artykuł można zobaczyć protestujących przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji. 

Jarosław Kaczyński w The Brisbane Times
Autor: brisbanetimes.com.au/print screen

O słowach Kaczyńskiego napisał także Berliner Kurier. Nagłówek na niemieckim portalu był następujący "Jarosław Kaczyński: Polki nie mają dzieci, bo za dużo piją. 

Kaczyński w Berliner Kurier
Autor: berliner-kurier.de/print screen

Z kolei na portalu internetowym Sky News można przeczyć "Polski lider wini za niski przyrost naturalny młode kobiety, które za dużo piją". Brytyjscy dziennikarze napisali, że "Politycy opozycji i inni krytycy oskarżyli 73-latka, który przez całe życie był kawalerem, o brak wyczucia - i o to, że sam jest częściowo odpowiedzialny za niski wskaźnik urodzeń w środkowoeuropejskim 38-milionowym kraju". 

Kaczyński w Sky News
Autor: news.sky.com/print screen

Jarosław Kaczyński pojawił się nawet w tureckich mediach. Na portalu tr.euronews.com można było przeczytać: "Lider partii rządzącej w Polsce: Młode kobiety nie mają wystarczająco dużo dzieci, bo piją za dużo alkoholu".

Kaczyński w tureckich mediach
Autor: tr.euronews.com/print screen
Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE