Smutne zakończenie roku szkolnego. Nauczyciele przygotowali film. Zobacz wideo

2020-04-24 22:16
zamknięci w domach maturzyści zakończyli rok szkolny.
Autor: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Nie było świadectw, kwiatów, osobistych podziękowań i radości, że z uczniów stają się abiturientami. Ale nawet w czasie pandemii zakończenie nauki w szkole średniej to ważne wydarzenie.

W piątek maturzyści oficjalnie zakończyli rok szkolny. Na lekcjach ostatni raz byli 12 marca. Pożegnanie miało wyglądać zupełnie inaczej, ale pandemia pokrzyżowała plany.

- Nigdy nie przypuszczaliśmy, że będziemy prowadzić zajęcia w takich warunkach. Że przygotowania do matury będą online. Uczniowie solidnie pracowali i do końca starali się wszystko zaliczać i zdobywać jak najlepsze oceny - mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła im.J.Kilińskiego w Łodzi. Dyrektor podkreśla, że pożegnanie absolwentów to zawsze duże przeżycie i dla uczniów i nauczycieli. - Chcieliśmy, by nawet w kwarantannie ten dzień był dla nich wyjątkowy. Z powodu koronawirusa nie mogliśmy spotkać się w szkole, ale przygotowaliśmy dla naszych uczniów filmik, żeby wiedzieli, że są dla nas ważni - mówi dyrektor.

Na filmiku jest sporo szkolnych zdjęć, wspomnienia ze studniówki, a to wszystko na dynamicznym podkładzie.
- Razem z nauczycielami nagraliśmy dla nich podziękowania za ten wspólny czas i życzenia na przyszłość - mówi Marcin Józefaciuk. Na filmiku nauczyciele mówią" Żyjcie pięknie, aby każdy dzień przynosił Wam radość i uśmiech. Spełniajcie się i bądżcie po prostu szczęśliwi". Nauczyciele zapewniali, że trzymają kciuki i życzyli powodzenia na maturze. Przypominali też, że warto się jeszcze pouczyć: "Teraz nikt was nie będzie pilnował, wszystko zależy od was. Pamiętajcie, że zawsze macie tu swoje miejsce, to jest wasza szkoła. Spotkamy się po zakończeniu epidemii".

- Na odzew nie trzeba było długo czekać. Uczniowie pisali i dzwonili, dziękowali za naszą inicjatywę. Było to bardzo wzruszające - zapewnia dyrektor.

Zuza Adamska z XX LO w Łodzi podkreśla, że to trudny czas dla maturzystów. Nauczyciele starali się ich dobrze przygotować, by na maturze wypadli jak najlepiej. Jednak nauka w domu, przez internet to coś zupełnie innego niż zajęcia w szkole. - Dla nas wszystkich jest to smutne, że nasza maturalna klasa nie ma tradycyjnego zakończenia szkoły, że nie możemy wszyscy się spotkać i podziękować nauczycielom za te 3 lata - mówi Zuza.

Maturzyści z łódzkich szkół już planują, że spotkają się po zakończeniu epidemii i pożegnają się tradycyjnie ze szkołą i nauczycielami. Przyniosą kwiaty i pamiątkowe upominki.

MEN zdecydował, że egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Wyniki matur mają być podane do 11 sierpnia. Egzaminy poprawkowe zaplanowano na początku września.

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty w lipcu? KOMENTARZ premiera Mateusza Morawieckiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE