Urząd Skarbowy

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Fiskus

Skarbówka skontroluje 20 mln osób. Możesz dostać list behawioralny. Sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć kontroli

2024-02-27 14:55

Urząd Skarbowy skupił się na analizie działalności przedsiębiorców, którzy oferują swoje usługi lub produkty online. W związku z tym, podatnicy mogą otrzymać od organu podatkowego tzw. list behawioralny. Jakie działania należy podjąć, aby uniknąć tego rodzaju kontroli?

Skarbówka skontroluje 20 mln osób

Do polskiego prawa zostały wdrożone przepisy unijnej dyrektywy DAC71, która zakłada objęcie nowymi regulacjami podatkowymi przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje usługi lub towary przez internet. Urzędy Skarbowe w całej Polsce zostały wyposażone w nowe narzędzie do weryfikacji podatników. Fiskus będzie sprawdzać, czy przedsiębiorcy korzystający z Allegro, Vinted, Amazona oraz innych platform nie uchylają się od obowiązku płacenia podatków. Kontrolą ma zostać objętych nawet 20 mln osób.

Możesz dostać list behawioralny z Urzędu Skarbowego

W związku z nowymi przepisami podatnicy mogą otrzymać tzw. listy behawioralne, świadczące o tym, że Urząd Skarbowy ma podejrzenie, że sprzedawca może prowadzić niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Niekiedy pisma są wysyłane losowo. Fiskus zachęca w listach do stawienia się w urzędzie i wyjaśnienia sprawy.

Sam fakt otrzymania listu nie jest jednoznaczny z podjęciem kontroli. Jeśli jednak podatnik nie wyjaśni sprawy i nie udzieli wyczerpującej odpowiedzi, będzie musiał się liczyć z kontrolą, która może dotyczyć transakcji nawet sprzed 5 lat.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Tęczowy... Urząd Skarbowy! Zaskakujący budynek w Warszawie
Listen on Spreaker.