Zostawiają zwierzęta w lesie, bez jedzenia i picia. Rozpoczął się sezon na porzucanie

2022-06-27 16:25

Latem porzucanych jest ponad 30 proc. więcej zwierząt niż w pozostałych miesiącach. Z czego to wynika i co zrobić w sytuacji, w której spotkamy w lesie przywiązane do drzewa zwierzę?

Sezon wakacyjny rozpoczęty. Dla ludzi to okres wypoczynku, a dla wielu czworonogów może niestety oznaczać, że zostaną... porzucone przez swoich właścicieli, na przykład w lesie. Według szacunków Towarzystwa Opieki nad zwierzętami latem liczba porzuconych "braci mniejszych" wzrasta o przeszło 30 proc. w porównaniu do pozostałego czasu w roku.

Wielu ludzi tuż przed wyjazdem na wakacje decyduje się postąpić ze swoim czworonogiem w możliwie najgorszy sposób. Chcąc zagłuszyć swoje sumienie, co jest bardzo mylące, postanawiają porzucić swoje zwierzę w lesie przywiązując je do drzewa i odjeżdżają z błogim poczuciem, że niby nie zrobili tego najgorszego, bo go nie uśmiercili. Błąd. To zwierze bez picia i bez jedzenia po prostu umrze, do tego w najbardziej bolesny i paskudny sposób - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

A humanitarnych i zgodnych z prawem alternatyw jest naprawdę wiele.

Są domy tymczasowe, hotele dla zwierząt czy nawet znajomi, u których możemy zostawić nasze zwierzę. Wystarczy odrobinę zaangażowania, dobrej woli i po prostu empatii, aby nasi "bracia mniejsi" nie musieli cierpieć. Adopcja czy kupno zwierzęcia jest odpowiedzialną decyzją i trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami czy trudnościami w sezonie wakacyjnym. Jeśli ktoś o tym nie wiedział lub nie myślał, to nie powinien się na to decydować - dodaje kom. Polit.

A co zrobić, kiedy już spotkamy w lesie porzucone zwierzę?

W sposób bezpieczny zarówno dla zwierzęcia, jak i dla udzielających pomocy, nakarmić, napoić i przede wszystkim zadzwonić na numer alarmowy 112 lub na numer łódzkiego Animal Patrolu, czyli 986 - odpowiada kom. Polit.

Porzucenie zwierzęcia może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się. Taki czyn może grozić karą nawet do 5-ciu lat pozbawienia wolności.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE