Rządzący chcą przyznać sobie podwyżki. Sprawdź, o ile wzrosną pensje premiera, prezydenta, ministrów i posłów

2022-07-25 8:54
Podwyżki dla rządzących. O ile wzrosną pensje?
Autor: Kancelaria Premiera flickr.com

Dla zwykłych obywateli podwyżki cen, a dla rządzących podwyżki płac? Dziennik "Fakt" dotarł do projektu planu finansowego Kancelarii Sejmu na rok 2023. Sprawdź, o ile ma wzrosnąć pensja parlamentarzystów w przyszłym roku, a także jakie podwyżki są planowane dla prezydenta, premiera i jego ministrów.

Tego nie spodziewali się nawet najwięksi krytycy rządu. W dobie szalejącej inflacji i stale rosnących stóp procentowych, rządzący planują przyznać sobie podwyżki. Jak donosi dziennik "Fakt", wszystko wyszło na jaw przypadkiem podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu, poinformowała o przewidywanym 23 proc. wzroście wydatków na utrzymanie kancelarii. Jak się okazuje ma to związek z planowanymi podwyżkami dla parlamentarzystów. 

– 13 lipca dostaliśmy pismo z Ministerstwa Finansów zawierające wskaźniki i informację, że mam zaplanować 7,8 proc. podwyżki – mówiła w Sejmie Agnieszka Kaczmarska.

Jak zaznacza "Fakt", podwyżki mają wynikać z planowanego wzrostu kwoty bazowej na 2023 r. i dotyczyć wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu, a także straży Marszałkowskiej i parlamentarzystów. Co to oznacza?

Jakie podwyżki dla rządzących?

Kwota bazowana to wskaźnik na podstawie którego wyliczana jest pensja najważniejszych osób w państwie. Obecnie kwota bazowa wynosi 1789,42 zł. Zgodnie z planowaną podwyżką o 7,8 proc., ma ona wzrosnąć do 1928,99 zł. Na tej podstawie "Fakt" wylicza, ile będą wynosić pensje tzw. erki. 

Zaczynając od najważniejszej osoby w państwie, wynagrodzenie Andrzeja Dudy wzrosłoby o 2000 złotych, czyli z 25 do 27 tys. złotych, bez dodatku stażowego. 

Pensja premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego podniosłaby się o 1600 zł miesięcznie - z 20,5 tys. do 22,1 tys. złotych. Z kolei ministrowie, zgodnie z zapowiedziami, zarobią o 1400 zł więcej, czyli 19,1 tys. zamiast 17,7 tys. zł. Natomiast wynagrodzenia posłów i senatorów mają wzrosnąć o 1000 zł, co daje kwotę 13,8 tys. zł.

Jak podkreśla Fakt, podwyżka dotyczyłaby także diety parlamentarnej, która wzrosłaby z 4008 zł do 4320 zł brutto. Oznacza to, że realna podwyżka dla posłów wynosiłaby nie 1000 zł, ale 1312 zł miesięcznie. 

 "Fakt" zapytał Ministerstwo Finansów o planowane podwyżki. Resort odpowiedział, że "rozwiązania dotyczące wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe mają zostać przyjęte w najbliższym czasie, w ramach prac nad projektem ustawy budżetowej na 2023 r." 

Przypomnijmy, że ostatnie podwyżki w rządzie miały miejsce przed rokiem, dokładnie w lipcu 2021 r. 

Pracownicy MOPS zablokowali łódzkie skrzyżowanie marszałków
Listen to "Express Biedrzyckiej: dr Mirosław Oczkoś: 99 proc. ministrów i wiceministrów to klasyczni nieudacznicy [podcast]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE