Rząd chce wprowadzić nowy dodatek dla części Polaków

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Rząd chce wprowadzić nowy dodatek dla części Polaków. Projekt popiera cała opozycja

2023-06-14 15:47

Wszyscy weterani poszkodowani w misjach poza granicami kraju będą mogli otrzymać specjalny dodatek. Świadczenie miałoby być wypłacane w formule kwartalnej. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Projekt zmian w prawie popierają przedstawiciele wszystkich klubów i kół poselskich w Sejmie.

W czwartek (25 maja) odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o weteranach poza granicami kraju, zakładającego wprowadzenie prawa do dodatku dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach. Projekt zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury ani renty inwalidzkiej. Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują, czy nie.

Dodatek będzie przysługiwał osobom, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego. Świadczenie miałoby być wypłacane w formule kwartalnej, a jego wysokość uzależniona będzie od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu.

- Ustawa ta dotyczy 560 osób z strony Ministerstwa Obrony Narodowej i 40 osób z podległości ministra spraw wewnętrznych i administracji – poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz i dodał, że całościowa roczna kwota na to świadczenie, dla tych dodatkowych osób to 1 mln 800 tys. zł.

Projekt nowelizacji ustawy pozytywnie zaopiniowały połączone sejmowe komisje - obrony oraz polityki społecznej i rodziny. Poparcie rządowego projektu zapowiedzieli też przedstawiciele wszystkich klubów i kół poselskich.

Karygodne zachowanie motocyklisty pod Bydgoszczą!