Rusza jesienna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Jest apel do mieszkańców

2022-09-15 14:47
Lis rudy
Autor: pixabay.com

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzyskowego Łodzkiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowało specjalny komunikat informujący o tym, że na terenie regionu łódzkiego przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Co istotne, szczepionki będą zrzucane z samolotów. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców.

Wzrost zachorowań na wściekliznę w Polsce

W ostatnim czasie odnotowuje się coraz większy wzrost zakażeń wścieklizną w całej Polsce. Jeszcze w 2020 roku na terenie całego kraju stwierdzono zaledwie 12 przypadków wścieklizny, dwa z nich dotyczyły zwierząt domowych i 10 zwierząt dzikich. W 2021 roku liczba chorych zwierząt drastycznie wzrosła, wynosząc powyżej stu przypadków. Równie dużo zachorowań jest w roku obecnym. 

Akcja szczepienia lisów. Szczepionki będą spadać z samolotów

Od 21 września do 1 października na terenie województwa łódzkiego zaplanowano ochronne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości około 200 metrów. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty, czyli w  mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego. Do zaszczepienia dochodzi poprzez przegryzienie przynęty przez lisa, w wyniku kontaktu szczepionkowego z błoną śluzową ssaka. 

Szczepienie obejmie teren powiatów: opoczyński, rawski tomaszowski, skierniewicki, łowicki, kutnowski i łęczycki, z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych.

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców powiatów na terenach, których ma zostać zrzucona szczepionka, aby uważać podczas spacerów. Kiedy zobaczymy przynęte, nie należy jej ruszać czy podnosić. Zapach ludzki pozostawiony na niej sprawi, że stanie się ona nieatrakcyjna dla zwierząt. 

Dodaje, by przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepień unikać wyprowadzania zwierząt domowych na tereny zielone do lasów, na pola czy łąki. 

Zmiany na „Fali”. Powstaną nowe atrakcje dla gości

Wścieklizna. Czym się charakteryzuje?

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym również ludzie. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. 

W przypadku zwierząt domowych wśród najczęstszych objawów wścieklizny są:

  • nadmiarna pobudliwość
  • włóczęgostwo
  • spożywanie niejadalnych przedmiotów 
  • agresja
  • ochrypłe szczekanie(w przypadku psów)
  • nieustanne miuczenie i ucieczka( w przypadku kotów)
  • porażenie kończyn
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE