Robot pomoże w walce z koronawirusem: skanerem wypatrzy wirusy, a promieniowaniem UV zniszczy je

2021-04-12 8:08 GM
robot do zwalczania wirusów
Autor: GM

Choć wyglądem przypomina odkurzacz, jest prawdziwym cudem techniki. Salę operacyjną zdezynfekuje w ciągu zaledwie kilku minut zamiast dwóch godzin. Stworzony przez studentów robot pomoże szpitalom w walce z koronawirusem. Teraz pokazuje, co potrafi w łódzkim szpitalu Jonshera. Czy przekona do siebie jego pracowników?

Robot wyglądem przypomina... pokojowy odkurzacz.

- Zasadą jego działania jest promieniowanie ultrafioletowe - wyjaśnia Michał Małachowski, jeden z konstruktorów robota. - Wyposażony jest w wieżę z lamp UV, dwa silniki, skaner promieniowania i trójwymiarową kamerę. Robot wjeżdża do pomieszczenia, wydziela promieniowanie i po pewnym czasie wirusy i bakterie giną, a sala jest zdezynfekowana.

Tradycyjna dezynfekcja bloku operacyjnego po tym, jak operowany na niej był pacjent chory na COVID-19, zajmowała nawet do trzech godzin. Teraz - dzięki robotowi - ten czas skróci się zaledwie do kilku minut. Warunek jest jeden: w trakcie pracy robota i dezynfekcji sali za pomocą promieni UV nikogo nie może być w pobliżu.

- Ale to nie jest żaden kłopot - mówi kierownik bloku operacyjnego Aleksander Król. – Podczas dezynfekcji tradycyjnej po pacjencie chorym na COVID-19, blok operacyjny i tak jest pusty.

Przez dwa najbliższe dni robot będzie przekonywał personel szpitala im. Jonschera, że jest potrzebny na co dzień.

Raport z anteny 09.04, godz.10
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE