Remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22 w Łodzi

i

Autor: UMŁ Remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22 w Łodzi

Dotacje

Remont mieszkania zrobisz za darmo! Dużo zmian w rządowym programie

2023-09-29 15:47

Więcej osób będzie mogło skorzystać z rządowego programu Ciepłe Mieszkanie, który wspiera wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Od września wrosną progi dochodowe uprawniające do otrzymania dotacji. Mają także wzrosnąć kwoty dotacji, a niektórzy będą mogli liczyć na całkowity zwrot kosztów.

Remont mieszkania zrobisz za darmo! Zmiany w rządowym programie

Rok temu uruchomiono rządowy program Ciepłe Mieszkanie, który wspiera wymianę źródeł ciepła oraz stolarki okiennej i drzwiowej w budynkach wielorodzinnych. To alternatywa dla programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu można przeprowadzić termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Podobnie jak „Czyste powietrze”, program „Ciepłe mieszkanie” polega na współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, ale umowy podpisują gminy, które przystąpią do programu.

Od września zmienią się progi dochodowe, umożliwiające otrzymanie pieniędzy. Program podzielony jest na 3 części. Do tej pory pierwsza była skierowana do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Od września próg wzrósł do 135 tys. zł.

Z drugiej części programu mogły skorzystać osoby, których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekraczał 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym – 2342 zł. Teraz progi podniesiono odpowiednio do 1894 zł i 2651 zł.

Trzecią grupą byli właściciele mieszkań, których dochód nie przekraczał 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku progi wzrosły do 1090 zł i 1526 zł.

Dotychczas w pierwszym poziomie dofinansowania kwota wsparcia wynosiła nie więcej niż 15 tys. zł na mieszkanie, oraz nie więcej niż 17,5 tys. na mieszkanie w budynku znajdującym się w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Intensywność dofinansowania wynosiła odpowiednio do 30 i do 35 proc. Przy podwyższonym poziomie można było uzyskać do 25 i 26,9 tys. zł (dotacje do 60 i 65 proc.), a przy trzecim najwyższym poziomie - 37,5 oraz 39,9 tys. zł (dotacje do 90 i 95 proc.).

Nabór wniosków ma ruszyć wraz z końcem września i nie wykluczone, że dotacje zostaną podniesione o 10 proc., ale ostateczna decyzja ma zapaść wraz z ogłoszeniem naboru wniosków w programie.

Nowe beneficjenci programu Ciepłe Mieszkanie

Dodatkowo program rozszerzono o nowych beneficjentów. Oprócz właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych o dofinansowanie mogą się też starać małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali), a także najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego. W przypadku wspólnot mieszkaniowych będą one mogły również wnioskować o wsparcie kupna i instalacji na budynku paneli fotowoltaicznych, a także wymiany kilku źródeł ciepła na jedno (zbiorcze).

Niektórzy otrzymają zwrot pełnej kwoty na remont

Dodatkowo pojawiła się możliwość zwrotu pełnej kwoty netto dla osób o najniższych dochodach. Na pełen zwrot poniesionych kosztów mogą też liczyć osoby, które zmniejszyły zapotrzebowanie na ciepło o co najmniej 40 proc. Dotyczy to budynków starszych niż 10 lat.

Oto 5 konstrukcji, które widać z kosmosu

Mieszkańcy czekali na to od lat. Drogowcy w końcu remontują tę ulicę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE