miasto

i

Autor: Pixabay

Wręczono statuetki dla najlepszych łódzkich gmin. Które rozwijają się najlepiej społecznie i gospodarczo?

2022-12-02 12:30

1 grudnia 2022 roku odbyła się oficjalna gala wręczenia statuetek dla najlepiej rozwijających się społecznie i gospodarczo gmin w województwie łódzkim. Ranking powstał we współpracy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Łodzi oraz Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Ranking Gmin Województwa Łódzkiego

W łódzkim Orientarium 1 grudnia 2022 roku odbyła się druga edycja Rankingu Gmin Województwa Łódzkiego. Ranking, który powstał w kooperacji Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Łodzi oraz Urzędu Statystycznego w Łodzi, ma wyłonić gminy wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Oceniane były wszystkie gminy naszego regionu, z wyłączeniem miast na prawach powiatu. W naszym regionie jest to Łódź, Piotrków i Skierniewice.

W ocenie brane pod uwagę były przede wszystkim takie czynniki średnioroczne dochody własne budżetów gmin, wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin, udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem oraz  wskaźnik zadłużenia budżetów gmin na mieszkańca.

Ranking Gmin Województwa Łódzkiego. Które miasta zwyciężyły?

Liderów wyłoniono w trzech kategoria: gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich W zestawieniu gmin miejskich liderem zostały Brzeziny, drugie miejsce zajął Konstantynów Łódzki, a trzecie Rawa Mazowiecka. Czwarte miejsce natomiast zajęły Pabianice, a piąte- Bełchatów.

W kategorii gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów. Na podium znalazły się miejscowości Ksawerów i Nowosolna. Liderem jeśli chodzi o gminy miejsko-wiejskich został Rzgów. Drugie miejsce należało do Strykowa, a trzecie do Aleksandrowa Łódzkiego. Na czwartym miejscu znalazł się Uniejów, a na piątym Wieluń.

Pierwszy dzień szczytu OBWE w Łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE