Czy Plac Dąbrowskiego będzie znów zielony? Taka jest koncepcja!

i

Autor: mat.UMŁ

Przebudowa placu Dąbrowskiego w Łodzi. Będzie znów zielono? Taka jest koncepcja! [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

2022-07-28 7:08

Kiedyś było tu zielono i można było odpocząć w cieniu drzew. Teraz plac Dąbrowskiego jest zabudowany płytami, a toporna fontanna zasłania budynek Teatru Wielkiego. Urząd Miasta Łodzi, w drodze konkursu, wybrał właśnie pracownie, które mają nadać placowi nowy kształt.

Mieszkańcy mają dość betonowej pustyni. Chcą by plac Dąbrowskiego był miejscem zielonej enklawy w centrum Łodzi, by widzowie Teatru Wielkiego mieli gdzie zostawić swoje samochody, a przestrzeń była miejscem odpoczynku. Czy tak będzie? UMŁ pokazał wstępne wizualizacje.

Przemiana placu Dąbrowskiego jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Nie chodzi wyłącznie o zazielenienie, ale także zmianę układu transportowego w rejonie placu, o układ parkingowy, pawilony użytkowe, jak również powiązania funkcjonalne. To duże wyzwanie - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Przebudowa placu Dąbrowskiego - więcej zieleni

Architekci zapewniają, że plac Dąbrowskiego spełni oczekiwania mieszkańców.

Ważne jest to, by powstały przestrzenie dla wszystkich użytkowników w formie zielonych enklaw. Takich w których chce się zostać, spędzać czas. Chcemy by były tu drzewa, które umożliwią zacienienie fragmentów placu, a także rozwiązać kwestię parkowania, ale tak, aby nie zdominowała przestrzeni. Będziemy pamiętać również o osobach, które w tej chwili użytkują ten teren, choćby o grupie skejtów - mówią architekci z pracowni, które wygrały konkurs na koncepcję przebudowy placu Dąbrowskiego.

Kontrowersyjna toporna fontanna ma być przebudowana, według wstępnych projektów kioski kwiaciarek zostaną przeniesione do nowych pawilonów, a w środkowej części placu wciąż będzie przestrzeń dla rolkarzy i deskorolkowców.

Przebudowa placu Dąbrowskiego. Wkrótce konsultacje

Już wiadomo, że powstaną przynajmniej dwa warianty projektu, które będą poddawane konsultacjom społecznym. Konsultacje mają się rozpocząć po wakacjach. Pod uwagę będą brane opinie mieszkańców, kwiaciarek, właścicieli lokali usługowych, a także środowiska związanego z historią sztuki i architektury. Wszystkie zmiany muszą być ustalane z konserwatorem zabytków.