Protest mieszkańców Głuchowa. Blokada DK 12! Utrudnienia w ruchu

2022-07-15 8:26
Protest mieszkańców Głuchowa
Autor: Czytelnik

Protest mieszkańców Głuchowa. Zablokowana DK 12! Protestujący mieszkańcy zablokowali drogę krajową nr 12 w Głochowie w województwie łódzkim - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak poinformował Kryspin Wiktorowski z Punktu Informacji Drogowej Centrali GDDKiA w Warszawie, na odcinku Rzgów – Srock w miejscowości Głuchów, na drodze krajowej nr 12 trwa protest mieszkańców i droga została tam zablokowana.

Protest mieszkańców Głuchowa 15.07

Według GDDKiA, do zablokowania drogi doszło o godzinie 5:14. Przewiduje się, że utrudnienia w tym miejscu potrwają ok. 3 godzin.

"W związku z planowanym na 15 lipca protestem mieszkańców Głuchowa należy spodziewać się ograniczeń w ruchu na dk 12/91 między węzłami Rzgów i Tuszyn. Protest będzie polegał na przechodzeniu po przejściu dla pieszych w Głuchowie na 334. kilometrze trasy w godzinach od 5 do 17. Protest będzie zabezpieczała policja" - poinformował wcześniej rzecznik łódzkiej GDDKiA Maciej Zalewski.

W komunikacie GDDKiA sugeruje, w jaki sposób można ominąć miejsce protestu, jadąc autostradą A1. Poruszając się od strony Piotrkowa Trybunalskiego należy na węźle Tuszyn kontynuować podróż w kierunku Łodzi, następnie na węźle Łódź Południe zjechać na drogę ekspresową S8, skąd na węźle Rzgów można zjechać na dk 12/92 i dotrzeć do Rzgowa, Tuszyna i Tuszynka Majorackiego.

Aktualizacja 7:52

Jak udało się nam ustalić, protestujący mieszkańcy Głuchowa zgłosili protest w godz. 5-17. Obecnie zeszli z drogi krajowej, umożliwiając ruch samochodów. Po raz kolejny wyjdą na dk12 ok. godz. 13.

Aktualizacja 13:08

O godzinie 13:00 protest został wznowiony. Poprosiliśmy o komentarz Macieja Zalewskiego, rzecznika łódzkiej GDDKiA. Oto stanowisko GDDKiA:

- Zmiana organizacji ruchu u zbiegu ulicy Długiej w Głuchowie z DK12 funkcjonuje od momentu zakończenia budowy ronda w Głuchowie, czyli od marca ubiegłego roku. Do tej pory nie było żadnych sygnałów, aby cokolwiek w tej kwestii zmienić. Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że skrzyżowanie zostało zamknięte. Zostały jedynie ograniczone pewne możliwości poruszania się - tj. skrętu w lewo oraz jazdy na wprost. Można w dalszym ciągu skręcać w prawo. 

W przypadku kierowców jadących do Łodzi, a mieszkających po wschodniej stronie DK12, nie ma większego problemu. Natomiast kierowcy, którzy chcą jechać w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i Srocka, utrzymują, że muszą dojechać do Kruszowa - około 1700 metrów i tam dopiero zawrócić. W mojej ocenie istnieje jeszcze jedna możliwość - pojechanie w kierunku południowym, aby skręcić w drogę serwisową, którą można dojechać do nowego ronda, a stamtąd już można poruszać się w każdym, dowolnie wybranym kierunku.  

Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ od momentu wybudowania ronda nie otrzymaliśmy żadnego monitu. W chwili obecnej nie ma możliwości przywrócenia pierwotnej organizacji ruchu. 

Blokada DK 12. Przeciwko czemu protestują?

- Protest jest spowodowany zmianą organizacji ruchu, jaka nastąpiła na drodze krajowej nr 1 - powiedział nam Łukasz Krawiec, sołtys Głuchowa.

Chodzi o zamknięcie skrzyżowania dk 1 i ul. Długiej w Głuchowie.

- Zamknięcie to spowodowało znaczne utrudnienia dla mieszkańców - tłumaczy sołtys. - Konieczność objazdu.

Czego domagają się protestujący?

- Najlepszym rozwiązaniem byłaby montaż sygnalizacji świetlnej z czujnikami, która zapewniałaby w momencie podjechania pojazdu z drogi podporządkowanej przełączanie tych świateł - mówi Łukasz Krawiec.

Blokada DK 12. Jak ominąć utrudnienia?

Jadący dk 12/91 od strony Piotrkowa Trybunalskiego i Srocka powinni na węźle Tuszyn wjechać na autostradę A1 i kontynuować jazdę jak wskazano wyżej.

Podróżujący dk 12/91 od strony Łodzi ominą miejsce blokady, zjeżdżając na węźle Rzgów na S8. Dalej powinni się kierować do węzła Łódź Południe (na Warszawę), gdzie będą mogli zjechać na autostradę A1 w kierunku Katowic. Po dotarciu do węzła Tuszyn będą mieli możliwość kontynuowania podróży autostradą A1 na południe (do Katowic) lub będą mogli zjechać na dk 12/91, którą dotrą do Piotrkowa Trybunalskiego.

GDDKiA zapowiadała, że w sąsiedztwie węzłów na mobilnych tablicach zmiennej treści wyświetlana będzie stosowna informacja dla kierowców.

Protest pracowników MOPS 8.07
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE