Protest mieszkańców Głuchowa

i

Autor: Czytelnik

Protest mieszkańców Głuchowa. Blokada DK 12! Utrudnienia w ruchu

2022-07-15 8:26

Protest mieszkańców Głuchowa. Zablokowana DK 12! Protestujący mieszkańcy zablokowali drogę krajową nr 12 w Głochowie w województwie łódzkim - poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak poinformował Kryspin Wiktorowski z Punktu Informacji Drogowej Centrali GDDKiA w Warszawie, na odcinku Rzgów – Srock w miejscowości Głuchów, na drodze krajowej nr 12 trwa protest mieszkańców i droga została tam zablokowana.

Protest mieszkańców Głuchowa 15.07

Według GDDKiA, do zablokowania drogi doszło o godzinie 5:14. Przewiduje się, że utrudnienia w tym miejscu potrwają ok. 3 godzin.

"W związku z planowanym na 15 lipca protestem mieszkańców Głuchowa należy spodziewać się ograniczeń w ruchu na dk 12/91 między węzłami Rzgów i Tuszyn. Protest będzie polegał na przechodzeniu po przejściu dla pieszych w Głuchowie na 334. kilometrze trasy w godzinach od 5 do 17. Protest będzie zabezpieczała policja" - poinformował wcześniej rzecznik łódzkiej GDDKiA Maciej Zalewski.

W komunikacie GDDKiA sugeruje, w jaki sposób można ominąć miejsce protestu, jadąc autostradą A1. Poruszając się od strony Piotrkowa Trybunalskiego należy na węźle Tuszyn kontynuować podróż w kierunku Łodzi, następnie na węźle Łódź Południe zjechać na drogę ekspresową S8, skąd na węźle Rzgów można zjechać na dk 12/92 i dotrzeć do Rzgowa, Tuszyna i Tuszynka Majorackiego.

Aktualizacja 7:52

Jak udało się nam ustalić, protestujący mieszkańcy Głuchowa zgłosili protest w godz. 5-17. Obecnie zeszli z drogi krajowej, umożliwiając ruch samochodów. Po raz kolejny wyjdą na dk12 ok. godz. 13.

Aktualizacja 13:08

O godzinie 13:00 protest został wznowiony. Poprosiliśmy o komentarz Macieja Zalewskiego, rzecznika łódzkiej GDDKiA. Oto stanowisko GDDKiA:

- Zmiana organizacji ruchu u zbiegu ulicy Długiej w Głuchowie z DK12 funkcjonuje od momentu zakończenia budowy ronda w Głuchowie, czyli od marca ubiegłego roku. Do tej pory nie było żadnych sygnałów, aby cokolwiek w tej kwestii zmienić. Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że skrzyżowanie zostało zamknięte. Zostały jedynie ograniczone pewne możliwości poruszania się - tj. skrętu w lewo oraz jazdy na wprost. Można w dalszym ciągu skręcać w prawo. 

W przypadku kierowców jadących do Łodzi, a mieszkających po wschodniej stronie DK12, nie ma większego problemu. Natomiast kierowcy, którzy chcą jechać w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i Srocka, utrzymują, że muszą dojechać do Kruszowa - około 1700 metrów i tam dopiero zawrócić. W mojej ocenie istnieje jeszcze jedna możliwość - pojechanie w kierunku południowym, aby skręcić w drogę serwisową, którą można dojechać do nowego ronda, a stamtąd już można poruszać się w każdym, dowolnie wybranym kierunku.  

Sytuacja jest zaskakująca, ponieważ od momentu wybudowania ronda nie otrzymaliśmy żadnego monitu. W chwili obecnej nie ma możliwości przywrócenia pierwotnej organizacji ruchu. 

Blokada DK 12. Przeciwko czemu protestują?

- Protest jest spowodowany zmianą organizacji ruchu, jaka nastąpiła na drodze krajowej nr 1 - powiedział nam Łukasz Krawiec, sołtys Głuchowa.

Chodzi o zamknięcie skrzyżowania dk 1 i ul. Długiej w Głuchowie.

- Zamknięcie to spowodowało znaczne utrudnienia dla mieszkańców - tłumaczy sołtys. - Konieczność objazdu.

Czego domagają się protestujący?

- Najlepszym rozwiązaniem byłaby montaż sygnalizacji świetlnej z czujnikami, która zapewniałaby w momencie podjechania pojazdu z drogi podporządkowanej przełączanie tych świateł - mówi Łukasz Krawiec.

Blokada DK 12. Jak ominąć utrudnienia?

Jadący dk 12/91 od strony Piotrkowa Trybunalskiego i Srocka powinni na węźle Tuszyn wjechać na autostradę A1 i kontynuować jazdę jak wskazano wyżej.

Podróżujący dk 12/91 od strony Łodzi ominą miejsce blokady, zjeżdżając na węźle Rzgów na S8. Dalej powinni się kierować do węzła Łódź Południe (na Warszawę), gdzie będą mogli zjechać na autostradę A1 w kierunku Katowic. Po dotarciu do węzła Tuszyn będą mieli możliwość kontynuowania podróży autostradą A1 na południe (do Katowic) lub będą mogli zjechać na dk 12/91, którą dotrą do Piotrkowa Trybunalskiego.

GDDKiA zapowiadała, że w sąsiedztwie węzłów na mobilnych tablicach zmiennej treści wyświetlana będzie stosowna informacja dla kierowców.

Protest pracowników MOPS 8.07