Projekt warty miliard zbliża się ku końcowi. Oddano dwie kamienice

2022-12-14 14:36

Projekt rewitalizacji kamienic w centrum Łodzi, na który poświęcono mnóstwo czasu, pracy i pieniędzy zbliża się ku końcowi. Świadczy o tym oddanie dwóch dużych inwestycji - willi Hilarego Majewskiego oraz dawnym domu Moryca Tauberga.

Na rewitalizację łódzkiego centrum wydano przeszło miliard złotych. Koniec całego programu zbliża się wielkimi krokami, a ostatnio oddano ważne części tej inwestycji - willę Hilarego Majewskiego oraz dawny dom Moryca Tauberga.

Jak podaje miejski portal Łódź.pl, wyremontowano już budynki przy Włókienniczej 4, 6, 8, 12, 14, 16, 22, 3, 5, 7, 11 oraz 54 przy ul. Wschodniej.

- Ta króciutka ulica to serce programu rewitalizacji. Trzy lata temu wszystkie kamienice były tu w opłakanym stanie, w mieszkaniach brakowało centralnego ogrzewania, a nawierzchnia ulicy była zniszczona – dla portalu Łódź.pl mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Oddano dawny dom Moryca Tauberga. To najpóźniej rozpoczęta realizacja na Włókienniczej. Znajduje się w niej wiele polichromii i detali architektonicznych. Powstało tu 29 komfortowych mieszkań komunalnych. Wartość inwestycji to ponad 12 mln zł.

Willa Hilarego Majewskiego to najważniejsza część programu. Podczas prac odkryto polichromie, którzy poprzedni lokatorzy przykryli farbą. Znajduje się tam też polichromowana stolarka, boazerie i wykusze okienne, częściowo zachowane zabytkowe parkiety taflowe. Całość kosztowała 14 mln zł.

- Jesteśmy w willi Hilarego Majewskiego. Sama nazwa nie wszystkim musi odzwierciedlać to co za nią idzie. Jest to absolutna perła naszej rewitalizacji i jeden z najbardziej wyjątkowych budynków w całej strukturze miasta. Chcemy powiedzieć nie tylko o willi Hilarego Majewskiego, ale o ostatniej prostej rewitalizacji i o tym co jest w niej najbardziej spektakularnego, czyli ul. Włókiennicza, dawna Kamienna. Rewitalizacja to projekt, który pochłonął ponad miliard złotych, składa się na niego szereg aktywności. Nie ma czegoś co bardziej obrazuje sens całego przedsięwzięcia i to jaki ono ma skutek niż ul. Włókiennicza. Tutaj za przeszło 100 mln zł przybędzie ponad 200 mieszkań komunalnych, 32 lokale usługowe, lokale chronione, lokale artystyczne. Ulica była obecna w świadomości łodzian, ale walory architektoniczne miały drugorzędne znaczenie – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Trwają również prace wykończeniowe przy Włókienniczej 15 i narożnik z ul. Wschodniej 52 i Włókienniczej 2. Oddanie inwestycji nastąpi w 2023 roku.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE