Pracujesz na umowie zlecenie? Od przyszłego roku zarobisz mniej

i

Autor: pixabay

Twoje zarobki

Pracujesz na umowie zlecenie? Od przyszłego roku zarobisz mniej

2023-03-24 15:57

Rządzący chcą by wszystkie umowy zlecenia były od przyszłego roku oskładkowane. Takie rozwiązanie pojawiło się w Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024, który trafił właśnie do konsultacji. Nowe przepisy uderzą po kieszeni Polaków, którzy wybierają taką formę zatrudnienia.

Umowa zlecenie a składki na ubezpieczenia społeczne

Od przyszłego roku wprowadzony zostanie obowiązek objęcia wszystkich umów zleceń składkami na ubezpieczenia społeczne, bez względu na osiągane dochody. Teraz składki trzeba opłacać przynajmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Zleceniodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika-zleceniobiorcy do ZUS, o ile ten nie jest już ubezpieczony u innego pracodawcy. 

Pełne oskładkowanie umów zleceń

Po zmianach zapisanych w Krajowym Planie Reform na lata 2023/2024, trzeba będzie opłacać składki od wszystkich kolejnych umów cywilnoprawnych. Co oznacza, że na konto zleceniobiorców trafi mniej pieniędzy. 

KPR jest dokumentem, w którym kraje członkowskie Unii Europejskiej określają, jakie działania zamierzają podjąć na rzecz wzmocnienia gospodarki. To już kolejne podejście rządzących do wprowadzenia pełnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. Wcześniej takie rozwiązanie pojawiło się Krajowym Planie Odbudowy (KPO) i miało zostać wprowadzone w pierwszym kwartale 2023 roku. 

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE