Ponad 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Nie uwierzysz, za jaką kwotę muszą przeżyć miesiąc

2022-12-16 15:25
Ponad 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Nie uwierzysz, za jaką kwotę muszą przeżyć miesiąc
Autor: pixabay

Mimo poprawy przeciętnej sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce, skala ubóstwa pozostaje od lat na podobnym poziomie. Zobacz, ile osób w Polsce żyje w skrajnej biedzie oraz jaka kwota musi im wystarczyć na przeżycie miesiąca.

Główny Urząd Statystyczny co roku oblicza i publikuje wskaźniki dotyczące zasięgu ubóstwa ekonomicznego (tzw. stopy ubóstwa) w Polsce na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych. 

Warto wiedzieć, że w badaniach uwzględnia się niejako trzy rodzaje ubóstwa - skrajne, relatywne i ustawowe

Podstawę wyznaczania granicy ubóstwa skrajnego stanowi minimum egzystencji szacowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). Kategoria minimum egzystencji wyznacza bardzo niski poziom zaspokojenia potrzeb. Konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka - wyjaśnia w swoim raporcie GUS.

W poprzednim roku stopa ubóstwa skrajnego wyniosła 4,2%. Oznacza to, że w skrajnym ubóstwie żyje w Polsce 1,6 mln osób. GUS jednocześnie zaznacza, że od 2016 roku stopa ubóstwa skrajnego pozostaje na podobnym poziomie 4–5%. 

Jeżeli chodzi o ubóstwo ustawowe, to odpowiada ono wartościom progów dochodowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawniają do ubiegania się o świadczenie pieniężne z pomocy społecznej. W 2021 r. zasięg ubóstwa ustawowego wyniósł 6,5% i był o prawie 3 p. proc. mniejszy niż w 2020 roku (9,1%). Oznacza to, że ubóstwie ustawowym żyje około 2,5 mln Polaków. Z kolei ubóstwo relatywne szacuje się na podstawie średnich wydatków wszystkich gospodarstw domowych. Osoby żyjące w ubóstwie relatywnym mają do wydania 50 proc. tej kwoty lub mniej. W 2021 r. stopa ubóstwa relatywnego wyniosła 12%, podobnie jak w poprzednich latach, co oznacza, że problem dotyczy 4,6 mln Polaków. 

- Do najbardziej zagrożonych ubóstwem skrajnym należały osoby z gospodarstw domowych utrzymujących się z tzw. niezarobkowych źródeł, w tym ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty (ok. 14%) oraz z gospodarstw domowych rolników (ok. 11%). Wyższy od przeciętnego poziom ubóstwa skrajnego wystąpił także w gospodarstwach domowych rencistów (ok. 6%). Natomiast do najmniej zagrożonych ubóstwem skrajnym należały osoby z gospodarstw domowych: utrzymujących się z pracy na własny rachunek (ok. 2%), emerytów (ok. 3%) oraz pracowników najemnych (ok. 4%) - czytamy w raporcie GUS. 

Jak kwota pieniędzy musi wystarczyć osobom żyjącym w skrajnym ubóstwie na cały miesiąc? Jak wynika z danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych próg minimum egzystencji dla samotnej osoby w wieku produkcyjnym wyniósł w poprzednim roku średnio 671,36 zł, natomiast dla samotnego emeryta 637,84 zł. W przypadku dwuosobowego gospodarstwa domowego jest to kwota 575,70 zł na osobę

Potworna BIEDA! Polacy szperają w ŚMIETNIKACH. Serce mi KRWAWI | Komentery
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE