Pierwszy Polski Szczyt Klimatyczny w Łodzi

i

Autor: UMŁ

Pierwszy Polski Szczyt Klimatyczny w Łodzi

2022-03-29 22:31

O walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych przez dwa dni rozmawiali samorządowcy z największych polskich miast, aktywiści i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Wydarzenie otworzyły wystąpienia Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi, i Franka Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za Europejski Zielony Ład (Green Deal). 28-ego i 29-ego marca w Łodzi samorządowcy największych polskich miast, eksperci, aktywiści i przedstawiciele organizacji pozarządowych rozmawiali o walce z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Bardzo nas to cieszy, że po wielu latach politycy zaczynają mówić naszym głosem - mówił Dominik Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego - Rola samorządów w walce ze zmianami klimatycznymi jest kluczowa. Nie chodzi tu tylko wymianę "kopciuchów" i ogólnie rozumianą walkę ze smogiem, ale o zazielenianie miasta, a nie wycinanie drzew, o tworzenie sprawnie działającej komunikacji miejskiej, która będzie niskoemisyjna i będzie stanowiła realną alternatywę dla transportu samochodowego. Dużo tutaj dzisiaj usłyszeliśmy i mamy nadzieję, że na słowach się nie skończy.

Pierwszego dnia prelegentami byli przede wszystkim samorządowcy, politycy, eksperci i naukowcy, natomiast we wtorek scena należała przede wszystkim do organizacji pozarządowych, takich jak WWF Polska czy Liberte. Przedstawiciele łódzkiego magistratu, Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wspólnie obsiali łąkę na terenie Manufaktury.

Udało nam się zdiagnozować trzy główne obszary, na których musimy podjąć intensywne działania - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa - Po pierwsze musimy postawić na edukację i rozmawianie z mieszkańcami naszych miast o negatywnych skutkach zmian klimatycznych. Drugi problem to finanse. Abyśmy mogli uczynić nasze samorządy ekologicznymi i zeroemisyjnymi potrzebujemy ogromnych środków pieniężnych i musimy się wspólnie zastanowić nad tym, jak je pozyskać. No i w końcu technologia. Musimy starać się pozyskiwać, wdrażać i rozwijać w naszych małych ojczyznach technologie innowacyjne, które pomogą nam znaleźć i wdrożyć rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli osiągnąć neutralność klimatyczną.

Najprawdopodobniej kolejny Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi odbędzie się za rok.