Park im. Szarych Szeregów

Park im. Szarych Szeregów. To tu zaczyna się Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa

2023-04-12 13:58

Park im. Szarych Szeregów, inaczej zwany parkiem Promienistych to bardzo wyjątkowe i zarazem bardzo smutne miejsce na mapie Łodzi. W parku swój początek ma Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. Znajduje się tu również tzw. Pomnik Pękniętego Serca, który został utworzony w 26. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem.

Park im. Szarych Szeregów w Łodzi

Park im. Szarych Szeregów powstał w latach 1961–1964 na terenach, które w czasie okupacji leżały w granicach getta żydowskiego. W latach 50. teren był ogromnie zaniedbany, tworzyły się tam masowo wysypiska śmieci. 

Projekt parku należał do K. Chrabelskiego i oprócz zagospodarowania zieleni obejmował także budowę całego kompleksu wypoczynkowego.

W parku swój początek ma Szlak pamięci ofiar hitlerowskiego ludobójstwa. Jest to znakowany szlak turystyczny pieszy o długości 31 km, który upamiętnia martyrologię ludności Polski, dokonywanej przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie obecnego województwa łódzkiego. Poza tym parkiem przechodzi również m.in. przez Park Julianowski, Radogoszcz czy Zgierz.

Park im. Szarych Szeregów. Gdzie się znajduje?

Park im. Szarych Szeregów, inaczej zwany parkiem Promienistych położony jest na Dołach, pomiędzy ulicami Głowackiego, Staszica, Plater, Górniczą, Marysińską i Boya-Żeleńskiego. W południowej części parku wybudowano basen z brodzikiem dla dzieci, boiska do siatkówki i badmintona, ogród jordanowski, a także sztuczne lodowisko, jednak obecnie skorzystać możemy jedynie z Pływalni "Promienistych", która latem oferuje basen zewnętrzny. 

W okolicy placu zabaw znajduje się pomnik-głaz, który powstał w 1963 roku dla upamiętnienia działalności Młodzieżowego Oddziału Gwardii Ludowej "Promieniści". Natomiast w środkowej części parku znajduje się Pomnik Martyrologii Dzieci, czyli tzw. Pomnik Pękniętego Serca. Jego odsłonięcie odbyło się 9 maja 1971 roku, w 26. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Pomnik ma kształt ośmiometrowego pękniętego serca, w szczelinie którego stoi postać wychudzonego chłopca. Pomnik ten powstał dla upamiętnienia dzieci zamordowanych w tzw. prewencyjnym obozie policji bezpieczeństwa dla młodzieży polskiej w Łodzi. Co ciekawe, każdego roku w Międzynarodowy Dzień Dziecka w samo południe, przed pomnikiem odbywają się uroczystości, na które przyjeżdżają Członkowie Koła Byłych Więźniów Hitlerowskiego Obozu Koncentracyjnego Dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi.

Od lat okradali kościelne skarbony. Teraz wpadli

Najdłuższe nazwy miejscowości w Łódzkiem. Zobacz, czy znasz je wszystkie!